fbpx
Skontaktuj się 607 900 865

Artykuły

02.04.2019

DOBRA STRONA ZIMNA

Leczenie zimnem jest znane od kilku tysięcy lat. Dzięki wprowadzeniu nowoczesnych technologii, krioterapia jest coraz częściej wykorzystywana w fizykoterapii w zabiegach miejscowych i ogólnych.

Przeciwbólowy efekt stosowania zimna wykorzystujemy na co dzień, przykładając do bolących miejsc schłodzony ręcznik, okład z pokruszonego lodu czy masując skórę kostką lodu. W profesjonalnej krioterapii miejscowe zabiegi są wykonywane przy użyciu zimnego powietrza, dwutlenku węgla, ciekłego azotu.

Last Minute Uzdrowisko Kamień Pomorski
do 30% rabatu na pobyty z zabiegami w kwietniu!!!

Do 30% rabatu na pobyty z zabiegami w kwietniu!!!


Prosto w punkt

Krioterapia miejscowa leczy urazy, silne stłuczenia, likwiduje miejscowy ból, ułatwia tradycyjną rehabilitację. Stosowana przy rozległych oparzeniach znacznie zmniejsza szok termiczny i łagodzi ból pooparzeniowy, który jest szczególnie dotkliwy. Pomaga również w chorobach reumatycznych oraz zwyrodnieniowych. Usprawnia pojedyncze stawy. ?Fizjoterapeuta kieruje wylot dyszy na zwyrodniały staw, stłuczony mięsień czy oparzoną skórę. Trzyma dyszę w odległości 10-15 cm od skóry i omiata parami azotu chore miejsce. Po kilku sekundach odczuwa się chłód, ale nie jest to ani nieprzyjemne, ani bolesne – opisuje zabieg fizjoterapeutka mgr Bogumiła Pniak. W pierwszej fazie dochodzi do gwałtownego obkurczenia tkanek i naczyń krwionośnych. Po kilkudziesięciu minutach naczynia krwionośne rozszerzają się, dobrze natleniona krew szybciej krąży. Czas zabiegu miejscowej krioterapii wynosi od 40 sekund do kilku minut, w zależności od wielkości schładzanej powierzchni ciała. Jednorazowo Leczenie zimnem jest znane od kilku tysięcy lat. Dzięki wprowadzeniu nowoczesnych technologii, krioterapia jest coraz częściej wykorzystywana w fizykoterapii w zabiegach miejscowych i ogólnych.DOBRA STRONA ZIMNA u pacjenta można schłodzić 5-7 miejsc. Zgodnie z zaleceniami, po zabiegu powinny być wykonywane ćwiczenia ruchowe.

Ekstremalnie niska temperatura

Oprócz miejscowego leczenia zimnem stosuje się również krioterapię ogólnoustrojową z wykorzystaniem specjalnej
komory. W przedsionku komory kriogenicznej temperatura wynosi minus 60°C, a w komorze właściwej od minus 160°C do minus 110°C. Do spotkania z ekstremalnie niską temperaturą pacjent jest odpowiednio przygotowywany. Kontroluje się ciśnienie tętnicze krwi, konieczny jest odpowiedni strój, dłonie osłonięte rękawiczkami, krótkie spodenki, koszulka na szelkach, skarpety i buty z drewnianą podeszwą. Zabieg trwa do 3 minut. W ramach kuracji zaleca się 10-14 zabiegów. „Zabieg krioterapii ogólnoustrojowej składa się z trzech etapów: przygotowania, kriogenii i kriorehabilitacji” wyjaśnia Bogumiła Pniak. Pierwszy etap to wejście do przedsionka komory. Tam drepcze się w miejscu przez 30 sekund, żeby organizm przywykł do zimna. Następnie przechodzi się do komory podstawowej.
jak podkreśla fizjoterapeutka, w komorze kriogenicznej, a także 20 minut po jej opuszczeniu nie wolno dotykać skóry, ponieważ mogą powstać bolesne rany. Trzeba również pamiętać o właściwym oddychaniu. Krótki wdech i dwa razy dłuższy wydech mówi Bogumiła Pniak. Gdyby do płuc dostała się duża porcja lodowatego powietrza, mogłoby dojść do tzw. opresji oddechowej, która po chwili mija.

Zalety kriorehabilitacji

W komorze nie czuje się zimna, tylko lekkie szczypanie w ręce i nogi. Skóra lekko zaczerwienia się. Po wyjściu z komory od razu rozpoczyna się kriorehabilitacja w sali gimnastycznej. Ćwiczenia, wykonywane pod kierunkiem fizjoterapeuty, przebiegają łatwiej, bez bólu i z poczuciem mniejszego wysiłku. Podczas 20-40-minutowej gimnastyki do wyziębionych organów, mięśni, komórek dociera ciepła, silnie utleniona krew, która krążąc 4 razy szybciej niż zwykle dodaje organizmowi ożywczej energii. Dzięki temu można usprawnić stawy, rozciągnąć mięśnie, zlikwidować przykurcze i poprawić ogólną kondycję fizyczną wylicza Bogumiła Pniak.

Kiedy krioterapia

Kiedy krioterapia w komorze? Efekty krioterapii ogólnej to przede wszystkim zwiększenie zakresów ruchu w obrębie chorych stawów, spadek napięcia mięśni, uaktywnienie naczyń skórnych. Zdaniem Bogumiły Pniak, najbardziej pożądane przez pacjentów jest działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe. Dlatego, jeśli nie występują przeciwwskazania, największą korzyść krioterapia przynosi osobom po urazach i przeciążeniach narządu ruchu, w zmianach zapalnych stawów i kręgosłupa, chorobach zwyrodnieniowych. Dobre efekty działania zimna widoczne są również przy takich chorobach, jak: zespół fibromialgii, kolagenozy, schorzenia ośrodkowe-go i obwodowego układu nerwowego, cukrzyca.

załaduj więcej

rabat na start!

Zapisz się do Newslettera i odbierz 5% rabatu na pobyty w Uzdrowisku!