fbpx
Skontaktuj się 607 900 865

Artykuły

02.04.2020

Jak dbać o siebie w czasie epidemii koronawirusa?

Seniorzy są grupą najbardziej narażoną na powikłania w razie zakażenia koronawirusem. Dlatego w gminach, jak i wśród osób prywatnych coraz więcej słyszy się o akcjach podejmowanych w celu ułatwienia funkcjonowania starszym osobom w okresie epidemii. Ale i sami seniorzy powinni troszczyć się o siebie – przestrzegać coraz bardziej restrykcyjnych zaleceń i – w miarę możliwości – nie opuszczać swoich domów i mieszkań. Bardzo istotna jest odpowiednia higiena i dbałość o dobrą kondycję: fizyczną i psychiczną.

Mimo iż najwięcej czasu spędzamy bezpiecznie w domu, to sporadyczne nawet korzystanie z ogólnodostępnych miejsc: wind, klatek schodowych czy zakupy w osiedlowym sklepie mogą zwiększać ryzyko zakażenia koronawirusem. Dlatego tak ważne jest częste i dokładne mycie rąk wodą z mydłem.

Myj ręce!

Setki porad, jak myć ręce wodą z mydłem wzbudzało w wielu z nas uśmiech. Czy trzeba objaśniać tak prozaiczną czynność? Okazuje się jednak, że ta podstawa higieny była często bagatelizowana i wykonywana niestarannie. Tymczasem istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach.

Mycie rąk to skuteczna walka w zapobieganiu zakażeniu. Myj więc ręce wodą z mydłem minimum 30 sekund, starannie czyszcząc całe dłonie. Pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków.

Przed umyciem rąk należy unikać dotykania oczu, nosa i ust.

 

Regularnie dezynfekuj powierzchnie dotykowe

Klamki, włączniki światła (szczególnie w przedpokoju czy łazienki), blaty stołów, na których rozkładane są zakupy, a także lodówka powinny być regularnie dezynfekowane. Możesz używać do tego wody z detergentem lub specjalnego płynu dezynfekcyjnego.

W sklepach czy aptekach jest obecnie deficyt środków dezynfekujących. Ale w prosty sposób można je wykonać samodzielnie.

Jak samodzielnie zrobić płyn dezynfekujący?

Do wykonania 1 litra płynu dezynfekującego potrzebujesz:

– alkohol 96% (spirytus) – 833 ml,
– woda utleniona 3% – 42 ml,
– woda (destylowana lub zimna przegotowana),
– czysty, zakręcany pojemnik o pojemności 1 litra.

Do pojemnika (butelki) wlej alkohol, wodę utlenioną i uzupełnij wodą. Zakręć pojemnik i delikatnie nim wstrząśnij.

Płyn jest gotowy do użycia po 72 godzinach – ten przejściowy okres pozwoli się pozbyć wszelkich zanieczyszczeń, które mogły powstać w niesterylnych warunkach domowych.

Uwaga!

Jeśli płyn do dezynfekcji własnej roboty chcesz użyć także do rąk, pamiętaj, by dodać do niego glicerynę (dostaniesz ją w aptece). Częste stosowanie alkoholu na skórę bardzo ją wysusza, co prowadzić może do bolesnych uszkodzeń i zakażeń. Gliceryna zahamuje utratę wody ze skóry, zabezpieczając ją przed poważnymi podrażnieniami.

Zamiast gliceryny można użyć inne emolienty, pod warunkiem, że mieszają się z alkoholem i wodą.

Zachowaj dystans!

Listonosz, kurier czy zaprzyjaźniona sąsiadka z zakupami? Jeżeli otwierasz drzwi, pamiętaj, by zachować min. 1,5 metrowy odstęp od stojącej za nimi osoby.

Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką ? jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (patrz wyżej). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.

Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu!

Najbezpieczniej jest we własnym domu? Stosując powyższe zalecenia zminimalizujesz ryzyko zakażenia i po zakończeniu stanu epidemii w pełnym zdrowiu wrócisz do normalnego życia.

O pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych można poprosić najbliższą rodzinę, sąsiadów czy wolontariuszy, którzy działają w całej Polsce. Można również zadzwonić do najbliższego ośrodka opieki społecznej i poprosić o wsparcie.

 

Pamiętaj, że jeśli potrzebujesz konsultacji z lekarzem lub recepty, możesz skorzystać z teleporady.

Dzięki teleporadzie medycznej można otrzymać:
– zalecenia,
– e-zwolnienie,
– e-receptę, 
– sugestię bezpośredniej wizyty w placówce lub kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, jeśli będzie taka konieczność.

Teleporady medyczne:
– ograniczają ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa
– ułatwiają izolację osób, które mogą zarażać wirusem innych
– rozwiewają obawy, jeśli sytuacja jest niegroźna
– skracają czas oczekiwania na wizyty u lekarzy.

Musisz wyjść z domu? Przestrzegaj zasad!

Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Dlatego bezwzględnie należy unikać takich miejsc.

Wprowadzone 31 marca 2020 roku restrykcje jeszcze bardziej zaostrzają przepisy, których należy przestrzegać w okresie stanu epidemii.

 

Pamiętaj więc, że z domu możesz wyjść tylko w celu załatwienia spraw niezbędnych do życia codziennego (do czego zalicza się np., niezbędne zakupy, wykupienie lekarstw, wizyta u lekarza, opieka nad bliskimi).

Przemieszczać można się także w przypadku dojazdu do i pracy oraz wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeśli ktoś z rodziny czy znajomych robi Tobie zakupy, może nadal to robić, stosując oczywiście dodatkowe środki bezpieczeństwa.

Wprowadzono obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.

Wyłączeni z tego obowiązku są:
– rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia),
– a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie. 

W jakich godzinach sklepy obsługują tylko seniorów?

W godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.

 

Czy można chodzić do kościoła?

W kościele może znajdować się ?zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń ? nie więcej niż 5 osób (z wyłączeniem osób sprawujących posługę).

Każde wyjście z domu to poważne ryzyko zakażenia. Dlatego zastanów się, czy nie lepszym rozwiązaniem jest uczestnictwo w mszach online lub za pośrednictwem radia i telewizji.

Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu
Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę).

Dbaj o swoją kondycję!

Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób związanych z wiekiem, np. nadciśnienia, choroby wieńcowej czy osteoporozy. Umiarkowane, ale regularne ćwiczenia seniorów to również zwiększona odporność na infekcje i przeziębienia.

Pamiętaj, że aktywność fizyczna wydziela endorfiny, czyli hormony szczęścia. W przypadku samoizolacji, ruch pozwoli Ci przegnać złe myśli, lęki czy niepewność.

Dbaj o swoje samopoczucie psychiczne

Tęsknota za najbliższymi, niepokój o zdrowie, lęk przed epidemią, a także poczucie samotności związane z zamknięciem w czterech kątach własnego domu mają bardzo negatywny wpływ na kondycję psychiczną.

Pamiętaj, żeby codziennie rozmawiać z najbliższymi przez telefon, przez Skype?a czy inne komunikatory. Nie rozmawiajcie tylko na tematy związane ze zdrowiem czy panującą epidemią. Zapytaj, jak wnuki radzą sobie z nauką online, a jaki film czy serial polecają obejrzeć wieczorem.

Być może czas odezwać się do koleżanki z byłej pracy, z którą straciło się kontakt po przejściu na emeryturę? Pamiętaj, że podobnie jak Ty, może czuć się odizolowana.

Nie włączaj telewizora tylko po to, żeby obejrzeć najświeższe wiadomości. Może warto przełączyć na audycję rozrywkową, kulturalną, obejrzeć ciekawy reportaż czy śmieszny serial. Bądź na bieżąco z obecną sytuacją, ale nie pozwól, by zajmowała ona cały Twój czas. Nadmiar informacji o korona wirusie może pogorszyć Twoje samopoczucie.

Sięgnij po książkę – ta nie tylko pozwoli Ci oderwać się od otaczającej rzeczywistości. Czytanie poprawia pamięć oraz myślenie przyczynowo-skutkowe, ćwiczy mózg, co jest istotne zwłaszcza w wieku emerytalnym.

Staraj się myśleć pozytywnie!

 

W artykule wykorzystane są grafiki kampanii edukacyjnej Ministerstwa Zdrowia

załaduj więcej

rabat na start!

Zapisz się do Newslettera i odbierz 5% rabatu na pobyty w Uzdrowisku!