fbpx
Skontaktuj się 607 900 865

Artykuły

03.04.2020

Jak wykonać samemu zabiegi borowinowe w domu?

Borowina – naturalne bogactwo Uzdrowiska Kamień Pomorski – jest wykorzystywana w naszych kuracjach uzdrowiskowych do okładów czy kąpieli leczniczych. Dziś zabiegi borowinowe możesz przeprowadzić we własnym domu!

Borowina zawiera mnóstwo różnych związków, zarówno organicznych, jak i nieorganicznych, m.in.: bituminy, wosk, żywicę, tłuszcze, celulozę, kwasy huminowe, humusowe, aminokwasy, ligniny i substancje biologiczne czynne (o działaniu hormonalnym, enzymatycznym, antybiotykowym).

Zawarte w borowinie składniki wpływają korzystnie na różne struktury stawów, szczególnie na ilość i jakość mazi stawowej, działają adsorpcyjnie w stosunku do skóry i tkanki podskórnej, prowadząc do jej oczyszczenia. Zabiegi borowinowe znajdują zastosowanie w chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa i stawów, w stanach pourazowych narządu ruchu, przykurczach stawów, chorobach reumatycznych mięśni, neuralgiach.

Ponadto jest naturalnym kosmetykiem dla skóry, zwalcza cellulit i modeluje sylwetkę.

 

Zabiegi borowinowe w domu

W naszej ofercie dostępna jest borowina drobnomielona w wiaderku (20 kg), borowina w woreczkach z flizeliną (50 szt. po 400 g bądź 20 szt. po 800 g), a także borowina drobnomielona w woreczkach (podzielona na 5 porcji po 400-450 g). Produkty możemy stosować do smarowań, okładów i kąpieli borowinowych (patrz tabelka niżej).

– Kąpiel borowinowa w wannie

Kąpiel zawiesinowa w temperaturze ok. 38°C. Stosować mieszaninę masy borowinowej i wody w stosunku 1:3 lub 1:5. Czas trwania zabiegu: 10-20 min. Ilość zabiegów wg wskazań lekarza.

– Okłady borowinowe – smarowania

Masę z opakowania chłodną lub podgrzaną nakładać równomiernie na powierzchnię ciała warstwą grubości ok. 2 cm bez zawijania. Czas trwania zabiegu: 30-60 min.

– Okłady borowinowe – owijania 

Podgrzaną masę nakładać równomiernie cienką warstwą ok. 1 cm na chorą część ciała, zawinąć płótnem, kolejno folią i kocem lub ręcznikiem. Czas trwania zabiegu: 30-60 min. Zabiegi stosować codziennie przez 2 tygodnie.

Sposób podgrzania masy borowinowej: Masę borowinową umieszczoną w czystym naczyniu emaliowanym, wstawić do garnka z gorącą wodą. Podgrzewać taką ilość masy borowinowej, jaka jest potrzebna do jednorazowego zabiegu. Po zabiegu powierzchnie ciała pokryte masą borowinową zmyć ciepłą wodą o temperaturze ok. 38°C, nie używając szczotki.

Więcej informacji znaleźć można na etykiecie borowiny.

Borowinę kamieńską zwykle można zamówić w obiektach Uzdrowiska Kamień Pomorski. Z uwagi na obowiązujący stan epidemii koronawirusa, zachęcamy Państwa do składania zamówień borowiny pod numerem telefonu: 667-771-168.

Borowina drobnomielona w wiaderku (20 kg)
Borowina jest torfem, którego źródłem pochodzenia są stare lasy. Substancja ta powstała w wyniku obumierania roślin przy udziale mikroorganizmów, w sprzyjających warunkach uwodnienia i temperatury.
63,00 zł
wysyłka GRATIS
Borowina w woreczkach z flizeliną (20 szt. po 800 g)
Borowina w woreczkach z flizeliną do wykonywania okładów borowinowych (20 sztuk, każda po 800 g)
Rozmiar woreczka: 30 x 40 cm
73,00 zł
wysyłka GRATIS
Borowina w woreczkach z flizeliną (50 szt. po 400 g)
Borowina w woreczkach z flizeliną do wykonywania okładów borowinowych (50 sztuk)
Rozmiar woreczka: 20 x 30 cm
Waga woreczka: 400 g
135,00 zł
wysyłka GRATIS
Borowina drobnomielona w woreczkach (2 kg)
Pasta borowinowa (taka sama jak w wiaderku 20 kg) podzielona na 5 porcji po ok 400-450 g.
19,50 zł 

 

 

załaduj więcej

rabat na start!

Zapisz się do Newslettera i odbierz 5% rabatu na pobyty w Uzdrowisku!