fbpx
Skontaktuj się 607 900 865

Artykuły

06.02.2020

Lokomat i egzoszkielet w nowoczesnej neurorehabilitacji

Innowacyjna rehabilitacja, w procesie której stosuje się zaawansowane technologicznie roboty, pomaga osobom, które w wyniku urazu rdzenia kręgowego bądź chorób neurologicznych utraciły całkowicie lub częściowo możliwość chodu.

Niedowład kończyn, objawiający się całkowitą bądź częściową niezdolnością do wykonywania ruchów może być skutkiem zarówno urazów rdzenia kręgowego, urazów czaszkowo-mózgowych, jak i chorób neurologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane (SM), choroba Parkinsona czy guz mózgu.

Uzdrowisko Kamień Pomorski proponuje pacjentom z tego typu schorzeniami zabiegi z użyciem zaawansowanych technologicznie urządzeń: egzoszkieletu i lokomatu, wykonywane w Instytucie Badawczym Innowacyjnych Metod Rehabilitacji Osób po Urazach Rdzenia Kręgowego.

Rehabilitacja specjalistyczna w Uzdrowisku Kamień Pomorski

Jedną z flagowych usług Uzdrowiska Kamień Pomorski jest specjalistyczna rehabilitacja z wykorzystaniem egzoszkieletu lub lokomatu. Urządzenia ułatwiają poruszanie się i przywracają właściwe schematy ruchowe u osób nie poruszających się samodzielnie. 

Roboty mogą być wykorzystane w rehabilitacji praktycznie każdego pacjenta z niedowładem kończyn dolnych, wymagają jednak wykwalifikowanego personelu, a nim szczyci się Uzdrowisko. Lekarze neurolodzy oraz fizjoterapeuci, pomagający pacjentom odzyskać sprawność, kierują się zasadą, że każdy przypadek jest inny, dlatego indywidualnie planują rehabilitację i stawiają cele terapeutyczne.

Treningi z wykorzystaniem robotyki umożliwiają pacjentom wykonywanie ruchów eliminujących patologiczne ruchy, które mogły pojawić się wraz z rozwojem schorzeń neurologicznych.

Co to jest egzoszkielet?

Egzoszkielet ma za zadanie ponownie nauczyć pacjenta prawidłowych wzorców chodu, które – zapisane w pamięci robotów – są zbliżone do naturalnych. W czasie sesji egzoszkielet nakładany jest na ubranie pacjenta, a fizjoterapeuta dopasowuje jego parametry do ciała.

Egzoszkielet zasilany jest przez baterie i porusza stawami pacjenta za pomocą tzw. siłowników elektrycznych, ale to terapeuta inicjuje ruch za pomocą przycisku. Z czasem urządzenie konfigurowane jest tak, aby pacjent w większym stopniu pracował samodzielnie, co uczy organizm na nowo utraconych w wyniku urazu lub choroby funkcji.

Główną zaletą stosowania egzoszkieletu w rehabilitacji pacjentów jest możliwość ich pionizacji – osoby w egzoszkielecie za jego pomocą wstają i na nowo uczą się chodzić. Robot wspomaga odpowiednie stawianie stóp na ziemi, prawidłowe obciążanie obu kończyn dolnych, co przywraca funkcje nerwowo-mięśniowe.

Sesje z egzoszkieletem są całkowicie bezpieczne, dzięki stałemu monitorowaniu pracy pacjenta i modyfikacji obciążeń treningowych – tryby treningowe dostosowane są do stanu i późniejszych postępów pacjenta. Ponadto egzoszkielet dostarcza pacjentowi biofeedback, czyli informację zwrotną, czy ćwiczenia wykonywane są poprawnie i czy prawidłowo angażowana jest siła mięśniowa.

egzoszkielet rehabilitacja
Rehabilitacja w Uzdrowisku Kamień Pomorski z wykorzystaniem egzoszkieletu.

 

Co to jest lokomat?

Kolejnym robotem wspomagającym naukę chodu z możliwością pionizacji jest lokomat. W przeciwieństwie do egzoszkieletu, jest to jednak urządzenie stacjonarne. Składa się z ortez, które są przymocowywane do pacjenta i dopasowane do jego wzrostu i anatomicznej budowy, bieżni funkcjonalnie połączonej z systemem odciążania oraz z systemu operacyjnego, który steruje całym urządzeniem.

W czasie treningu pacjent samodzielnie wykonuje ruch, zgodnie z prawidłowym wzorcem chodu zakodowanym w systemie operacyjnym. Prędkość chodu, zakresy ruchów w stawie oraz zakres odciążenia są dobierane indywidualnie do pacjenta.

lokomat rehabilitacja
Rehabilitacja w Uzdrowisku Kamień Pomorski z wykorzystaniem lokomatu.

 

Korzyści z pionizacji

Zdolność stania pacjentów, którzy wcześniej nie wstawali z łóżka, mieli ograniczoną ruchomość czy też poruszali się na wózku inwalidzkim, ma szereg zalet wpływających na każdy z układów ciała: układ kostny, układ mięśniowy, układ naczyniowy, układ oddechowy, układ trawienny oraz na pracę gruczołów dokrewnych.

Ruch w pionie reguluje krążenie, poprawia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, reguluje czynności dróg moczowych, wspomaga funkcjonowanie nerek. W czasie pionizacji odciążony jest układ kostny czy okolice krzyżowe, zmniejsza się demineralizacja kości oraz ryzyko ich złamań.

Wpływ na psychikę

Specjaliści z Uzdrowiska Kamień Pomorski podkreślają, że rehabilitacja z użyciem lokomatu czy egzoszkieletu ma też bardzo pozytywny wpływ na psychikę pacjentów, którzy często pierwszy raz od miesięcy czy lat stają na własnych nogach. Możliwość wstania i zrobienia kilku samodzielnych kroków oraz – przede wszystkim – satysfakcjonujące efekty rehabilitacji poprawiają samopoczucie np. osoby na wózku inwalidzkim i motywują do dalszego treningu.

U pacjentów, którzy korzystają z tych nowoczesnych urządzeń zauważa się bowiem, że proces rehabilitacji przebiega znacznie szybciej, a uzyskane efekty są bardziej widoczne.

Kompleksowa pomoc

W Uzdrowisku Kamień Pomorski oferta specjalistycznej rehabilitacji z zastosowaniem robotyki uzupełniona jest indywidualnie dobranymi do pacjenta tradycyjnymi zabiegami fizyko- i fizjoterepeutycznymi. Stosowane są także zabiegi balneoterapii z wykorzystaniem solanki oraz borowiny – naturalnych bogactw Kamienia Pomorskiego.

Pacjentom oferowana jest ponadto pomoc psychologa, mają także możliwość skorzystania z zajęć edukacyjnych, pomagających radzić sobie z niepełnosprawnością.

Na komfort pobytu w Uzdrowisku wpływ ma ponadto zakwaterowanie w nowoczesnych pokojach z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych. Stały dyżur lekarsko-pielęgniarski zapewnia pacjentom poczucie bezpieczeństwa.

załaduj więcej

rabat na start!

Zapisz się do Newslettera i odbierz 5% rabatu na pobyty w Uzdrowisku!