fbpx
Skontaktuj się 607 900 865

Artykuły

09.08.2019

Masaż LECZY

Lecznicze znaczenie masażu znane jest od starożytności. O współcześnie stosowanych technikach i roli masażu w lecznictwie uzdrowiskowym i rehabilitacji rozmawiamy z fizjoterapeutką mgr Bogumiłą Pniak, kierownikiem Zakładu Przyrodoleczniczego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego Excelsior Uzdrowiska Iwonicz SA.

Zacznijmy od podstawowych pojęć. Czym jest masaż?

Masaż jest pojęciem bardzo szerokim. Oznacza on formę oddziaływania na ustrój poprzez bodźce mechaniczne w celu wywołania fizjologicznej reakcji, tzw. odczynu. Masaż klasyczny to zespół technik i różnych zabiegów manualnych wykonywanych w odpowiedniej kolejności, wpływających na tkanki człowieka. Jest podstawą do wszelkich działań we wszystkich dziedzinach i rodzajach masażu. Zaliczamy go do fizykoterapii.Tak rozumiany masaż wykorzystujemy w rehabilitacji leczniczej działając na układy: mięśniowy, kostno-stawowy, nerwowy, krwionośny i na narządy wewnętrzne.

Jaka jest różnica między masażem leczniczym a inny-mi rodzajami masażu, np. masażem relaksacyjnym?

W masażu klasycznym wykorzystujemy takie techniki, jak głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wibracje, wałkowanie, wyciskanie. Natomiast masaż relaksacyjny opiera się na technice głaskania, rozcierania i delikatnego ugniatania. Ruchy wykonywane są w sposób płynny, powoli, bez większego ucisku. Uspokajają organizm, redukują napięcia nerwowo-mięśniowe, zmniejszają stres. Nie ma ścisłej granicy, kiedy wykonujemy masaż relaksacyjny, a kiedy już leczniczy. Masaż relaksacyjny też leczy: redukuje stres, pomaga w przypadku kłopotów ze snem.

W jaki sposób organizm reaguje na masaż leczniczy?

Możemy mówić o działaniu lokalnym i centralnym. W czasie masażu oddziałujemy na pracę układu krwionośnego i limfatycznego. Pod wpływem tarcia lokalnie wytwarza się ciepło, które powoduje rozszerzenie naczyń i zwiększenie przepływu krwi. Pod wpływem masażu tkanka mięśniowa i stawy są więc lepiej zaopatrywane w tlen i substancje odżywcze. Jednocześnie szybciej są usuwane z organizmu produkty przemiany materii, co zwiększa zdolność mięśni do pracy i poprawia stopień ruchomości stawów. Masaż pobudza włókna mięśniowe do skurczu i napięcia. Zwiększa również elastyczność aparatu więzadłowego. Masaż dobrze wpływa też na tkankę skórną ułatwiając jej oddycha-nie, poprawiając pracę gruczołów potowych i łojowych.Działanie centralne masażu polega na pobudzeniu układu nerwowego. Masaż wykonany na mięśniach szkieletowych pobudza receptory. Do mózgu docierają wtedy miliony bodźców, które wywołują w ośrodku odbiorczym kory mózgowej reakcję zwrotną powodując wysyłanie sygnałów wykonawczych do mięśni, gruczołów wydzielania wewnętrznego i poszczególnych narządów.

Jakie efekty można osiągnąć stosując masaż leczniczy?

Odpowiednio wykonany masaż leczniczy niweluje na przykład ból głowy spowodowany nadmiernym napięciem mięśni przykręgosłupowych. Usuwa też nadwrażliwość na ból spowodowaną stresem. Generalnie, masaż pomaga zredukować ból wywołany nadmiernym napięciem mięśniowym, usuwa sztywność i normalizuje napięcie chronicznie napiętych mięśni, regeneruje zmęczone mięśnie i je wzmacnia, przeciwdziała zanikom mięśniowym, rozluźnia i uelastycznia aparat więzadłowy. Pomaga w pozbyciu się obrzęków i przy-spiesza wchłanianie krwiaków pourazowych, usuwa zrosty i zmiękcza blizny.

Wspomniała Pani o zmniejszaniu obrzęków. Na czym polega działanie przeciwobrzękowe masażu?

Drenaż limfatyczny jest bardzo specyficznym rodzajem masażu. Charakterystyczna funkcja i budowa na-czyń limfatycznych determinuje sposób wykonywania tego zabiegu. Drenaż limfatyczny przyspiesza recyrkulację limfy, a przez to zmniejsza ryzyko opuchlizny limfatycznej i zakażeń bakteryjnych.Masaż rozpoczyna się od odblokowania głównych węzłów (szyjnych, pachowych i pachwinowych), a następnie drobnych węzłów i naczyń limfatycznych. Stosowane techniki mają charakter przepychający. Cały masaż wykonany jest powolnym tempem (10-20 ruchów na minutę) i precyzyjnie. Ruchy masażysty są monotonne, a masaż bardzo delikatny. Skóra w czasie drenażu nie może być rozgrzana, dlatego masaż ten nie działa relaksująco. Drenaż limfatyczny jest pomocny w przypadku niezbyt dużej opuchlizny, np. kończyn. Reguluje on pośrednio ciśnienie tętnicze, poprawia drożność płytko położonych żył. Może być stosowany nie tylko jako samodzielny zabieg, ale również przed lub po innych terapiach, szczególnie tych, których celem jest rozbicie tkanki tłuszczowej. W takich przypadkach drenaż limfatyczny przyspiesza usunięcie rozbitych komórek tłuszczowych.

Czy są jakieś przeciw-wskazania do stosowania masażu leczniczego?

Tak. Nie stosujemy masażu w stanach chorobowych z gorączką (temp. pow. 38°C), gdyż masaż zwiększa krążenie krwi, pobudza pracę mięśni i podnosi temperaturę ciała. Przeciwwskazaniem są także ostre i podostre stany zapalne, zapalenie szpiku kostnego, krwotoki, świeże złamania, skręcenia czy zwichnięcia. Nie masujemy, gdy skóra ma różnego rodzaju zmiany dermatologiczne, jak wypryski, owrzodzenia, łuszczyca, egzema. Przeciwwskazaniem jest występowanie świeżych zakrzepów, żylaków podudzi i uda, bo istnieje ryzyko oderwania zakrzepu pod wpływem zwiększonego przepływu krwi w trakcie masażu, co mogłoby spowodować np. zator tętnicy płucnej. W przypadku chorób sercowo-naczyniowych ograniczeniem w stosowania masażu są też niewyrównane wady serca czy tętniaki. Masaż jest niewskazany przy czynnej chorobie nowotworowej. Powinien być ostrożnie zalecany w przypadku ciąży. Warto też pamiętać, że przy osteoporozie zbyt mocny ucisk podczas masażu może doprowadzić do złamania, więc nie jest to terapia wskazana dla tego typu pacjentów.

Jak określiłaby Pani rolę masażu leczniczego wśród wszystkich stosowanych w uzdrowiskach zabiegów fizjoterapeutycznych?

Masaż jest bardzo popularnym i lubianym zabiegiem wśród pacjentów korzystających z rehabilitacji w uzdrowiskach. Poprawia stan psychiczny, redukuje stres, przynosi ulgę w bólu, zwiększa zakres ruchomości stawów i polepsza ogólne funkcjonowanie organizmu. Ale warto pamiętać, że choć jest to ważny i potrzebny zabieg, nie załatwi wszystkiego. Najważniejsza jest k-neza ? ćwiczenia ukierunkowane na daną dysfunkcję.

10% rabatu w UKP
załaduj więcej

rabat na start!

Zapisz się do Newslettera i odbierz 5% rabatu na pobyty w Uzdrowisku!