fbpx
Skontaktuj się 607 900 865

Artykuły

05.08.2019

NIE DAJ SIĘ CUKRZYCY !

Niewłaściwe odżywianie i brak aktywności fizycznej to prosta droga do kłopotów ze zdrowiem. Jednym z wielu zagrożeń jest stan przedcukrzycowy, który, jeśli nie zmienimy swoich nawyków, doprowadzi do cukrzycy.

Dlaczego cukrzyca jest groźna, jak problemy kardiologiczne łączą się z cukrzycą i co robić, aby nie dopuścić lub maksymalnie opóźnić rozwój tej choroby, wyjaśnia kardiolog Anna Mazurkiewicz, ordynator Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej Szpitala Rehabilitacyjnego Uzdrowiska Konstancin-Zdrój SA:

Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się podwyższonym poziomem glukozy (hiperglikemią), która wynika z nieprawidłowego wydzielania lub działania insuliny (obie te nieprawidłowości mogą też współwystępować). Przewlekła hiperglikemia prowadzi do uszkodzenia, zaburzeń czynności i niewydolności wielu narządów, np. serca i naczyń krwionośnych, nerek, nerwów, oczu.

Do stanu przedcukrzycowego należy: nieprawidłowa glikemia na czczo (IFG), która w ciągu roku pięciokrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 oraz nieprawidłowa tolerancja glukozy (IGT) ? tu ryzyko rozwoju cukrzycy jest sześciokrotnie większe. Pamiętać należy, że stany te przebiegają bezobjawowo.

Do głównych przyczyn występowania stanu przedcukrzycowego i cukrzycy zalicza się nadwagę lub otyłość (zwłaszcza brzuszną) oraz inne czynniki związane z zespołem metabolicznym.

Do głównych przyczyn występowania stanu przedcukrzycowego i cukrzycy zalicza się nadwagę lub otyłość (zwłaszcza brzuszną) oraz inne czynniki związane z zespołem metabolicznym (patrz ramka).

Zależność między chorobami serca a cukrzycą

U osób z cukrzycą ryzyko chorób sercowo-naczyniowych (zawału serca, udaru mózgu, miażdżycy naczyń obwodowych) jest średnio dwukrotnie wyższe. Choroba niedokrwienna serca jest zaś główną przyczyną zgonu chorych na cukrzycę.

Jak zdiagnozować stan przedcukrzycowy?

Aby zdiagnozować stan przedcukrzycowy wystarczy:?oznaczyć stężenie glukozy we krwi na czczo (norma < 100 mg/dl) lub/i?wykonać doustny test obciążenia glukozą, czyli oznaczyć stężenie glukozy na czczo oraz 2 godziny po wypiciu roztworu 75 g glukozy (norma <140 mg/dl). Taka dodatkowa diagnosty-ka jest możliwa np. podczas pobytu w uzdrowisku.

Zdiagnozowanie stanu przedcukrzycowego w teorii jest więc niezwykle proste. Problemem jest zbyt rzadkie zgłaszanie się na badania kontrolne, w tym do oznaczania glikemii, przez zdrowe osoby, które nie mają poczucia zagrożenia chorobą. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne w ślad za rekomendacja-mi Światowej Organizacji Zdrowia zaleca wykonywanie oznaczeń stężenia glukozy co 3 lata u wszystkich osób, które przekroczyły 45. rok życia, zaś co roku w przypadku współistnienia czynników ryzyka cukrzycy.

Czynniki ryzyka cukrzycy

Czynnikami ryzyka zachorowania na cukrzycę są: nadwaga lub otyłość (ocenione za pomocą wskaźnika masy ciała BMI lub pomiaru obwodu talii), nadciśnienie tętnicze, dyslipidemia (czyli wysoki poziom cholesterolu i/lub trójglicerydów), występowanie cukrzycy w rodzinie, choroba układu sercowo-naczyniowego (np. zawał serca, udar mózgu), poprzednio stwierdzana nieprawidłowa tolerancja glukozy, u kobiet przebycie cukrzycy w ciąży lub urodzenie dziecka o wadze > 4 kg oraz zespół policystycznych jajników

Stan przedcukrzycowy vs. cukrzyca typu 2

Nieleczony stan przedcukrzycowym prowadzi do cukrzycy typu 2.Aby zahamować jej rozwój, konieczna jest przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych (dieta z ograniczeniem cukrów prostych, ograniczenie spożywania żywności wysoko przetworzonej, zwiększenie spożycia błonnika pokarmowego), aktywność fizyczna i zmniejszenie masy ciała.Dla potwierdzenia skuteczności tych zaleceń warto przytoczyć dane. W jednym z badań w ciągu niecałych 3 lat uzyskano 58 proc. redukcję ryzyka rozwoju cukrzycy u osób ze stanem przedcukrzycowym. Zalecenia, jakie otrzymali uczestnicy ba-dania to trwałe zmniejszenie masy ciała o 7 proc. i co najmniej umiarkowany wysiłek przez minimum 150 godzin tygodniowo (trzy 50-minutowe treningi tygodniowo). W zapobieganiu cukrzycy ważne są też: dążenie do optymalnego poziomu cholesterolu i trójglicerydów oraz kontrola ciśnienia tętniczego krwi.

załaduj więcej

rabat na start!

Zapisz się do Newslettera i odbierz 5% rabatu na pobyty w Uzdrowisku!