fbpx
Skontaktuj się 607 900 865

Artykuły

15.04.2020

Pamiętaj o maseczce! Obowiązek zakrywania ust i nosa

W obecnej sytuacji epidemiologicznej, Ministerstwo Zdrowia wprowadziło powszechny obowiązek zasłaniania ust i nosa np. maseczką, aby spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa. Obowiązek trwać będzie do odwołania.

Od 16 kwietnia wszyscy mają obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych, w których trudno jest zachować bezpieczną odległość od innej osoby, np. w sklepach spożywczych czy aptekach.

Jaka powinna być maseczka?

Nos i usta zasłaniać możemy specjalnie dedykowanymi maseczkami (jednorazowymi lub wielorazowymi) czy też zrobionymi z szalika lub apaszki. Ważne, by osłona składała się z kilku warstw tkaniny. Ponadto maseczka powinna:
– być wygodna i szczelnie przylegać do twarzy,
– posiadać zauszniki z elastycznej gumy,
– pozwalać na swobodne oddychanie,
– nadawać się do prania i suszenia w pralce bez uszkodzenia lub zmiany kształty maseczki (dotyczy maseczek wielokrotnego użytku).

W jakich miejscach musisz mieć maseczkę?

Obowiązek zakrywania nosa i ust dotyczy miejsc publicznych, takich jak sklepy, apteki czy targowiska, a także drogi, place, kościoły czy parki.

Nakaz obowiązuje także w czasie poruszania się komunikacją miejską (autobusami, tramwajami), ale również samochodami osobowymi, jeśli poruszają się w nich osoby nie mieszkające razem.

Kto jest zwolniony z obowiązku noszenia maseczek?

Maseczki nie musi mieć dziecko poniżej 2 lat. Z przepisu zwolnione są także osoby, które nie są w stanie zakrywać ust lub nosa z powodu trudności w oddychaniu albo niezdolne do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust i nosa.

(W przypadku legitymowania osoby w celu ustalenia jej tożsamości przez organy uprawnione albo konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby przez inne osoby w związku ze świadczeniem usług lub wykonywaniem czynności zawodowych, można żądać odkrycia ust i nosa.)

O czym jeszcze warto pamiętać?

Ważne jest, że zasłanianie ust i nosa nie zwalnia z konieczności zachowania odpowiedniego dystansu (min. 2 metry) np. podczas robienia zakupów. Warto pamiętać, że w godzinach 10-12:00 w sklepach spożywczych, drogeriach i aptekach mogą robić zakupy jedynie seniorzy (osoby po 65 roku życia).

Jak zakładać i zdejmować maseczkę?

Noszenie maseczki może powodować dyskomfort, ale należy pamiętać, by nie dotykać jej dłonią, nie poprawiać, a w szczególności nie dotykać oczu czy twarzy.

Bardzo ważne jest także właściwe zakładanie maseczki, by między twarzą a maską nie było żadnych przerw. Niemniej istotne jest prawidłowe jej zdejmowanie, które powinno minimalizować ryzyko zakażenia.

jak założyć i zdjąć maseczkę

 

Koronawirus – informacje dla seniorów

– Ogranicz przebywanie w miejscach publicznych.

– Często myj ręce wodą i mydłem.

– Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.

– Regularnie myj lub dezynfekuj dotykane powierzchnie (zobacz też, jak samemu zrobić płyn do dezynfekcji).

– Regularnie dezynfekuj telefon i nie używaj go podczas posiłków.

– Zachowaj odległość od rozmówcy wynoszącą 2 metry.

– Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu.

– Odżywiaj się zdrowo i nawadniaj organizm.

– Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o korona wirusie.

załaduj więcej

rabat na start!

Zapisz się do Newslettera i odbierz 5% rabatu na pobyty w Uzdrowisku!