fbpx
Skontaktuj się 695 231 257

Artykuły

12.11.2019

Przedłuż kurację uzdrowiskową: zabiegi borowinowe w domu

Borowina to rodzaj torfu, powstałego w sprzyjających warunkach temperatury i wilgotności z butwiejących roślin. W Polsce jej złoża znajdują się m.in. w Kamieniu Pomorskim – Uzdrowisko Kamień Pomorski SA posiada wieloletnią koncesję na wydobywanie jej metodą odkrywkową. Lecznicze właściwości borowiny wykorzystywane są później podczas zabiegów rehabilitacyjnych i pielęgnacyjnych. Pacjenci mogą także kontynuować kuracje po turnusie uzdrowiskowym, dzięki woreczkom borowinowym, przeznaczonym do okładów w domowych warunkach.

Kamień Pomorski to miejscowość uzdrowiskowa, co oznacza, że oprócz prozdrowotnego klimatu i walorów przyrodniczych, musi posiadać złoża naturalnych surowców leczniczych. Kamieńska borowina ma potwierdzone właściwości lecznicze, a także czystość mikrobiologiczną. Z powodzeniem może więc być wykorzystywana do zabiegów uzdrowiskowych.

Borowina z Kamienia Pomorskiego zawiera mnóstwo związków, zarówno organicznych, jak i nieorganicznych, m.in.: bituminy, wosk, żywicę, tłuszcze, celulozę, kwasy huminowe, humusowe, aminokwasy, ligniny i substancje biologiczne czynne. Dzięki takiemu bogactwu składników, działających przeciwzapalnie, bakteriostatycznie czy hormonalnie, pomocna jest w leczeniu wielu różnych dolegliwości.

pakiety pobytowe
Uzdrowisko Kamień Pomorski to 60 lat tradycji w lecznictwie uzdrowiskowym i w rehabilitacji. Własne złoża solanki i właśnie borowiny czynią z uzdrowiska jedną z najbardziej rozpoznawalnych baz zabiegowych w Polsce.

 

Zabiegi borowinowe w Uzdrowisku

Uzdrowisko Kamień Pomorski SA słynie z zabiegów z wykorzystaniem naturalnego bogactwa regionu – borowiny. Pacjenci chwalą sobie stosowane m.in. w ciepłolecznictwie okłady borowinowe czy bezbolesne zabiegi jonoforezy borowinowej, polegające na wprowadzaniu w głąb ciała jonów kwasów huminowych, będących jednym z najcenniejszych składników borowiny.

Powolne oddawanie ciepła i zdolności adsorpcyjne sprawiają, że borowina doskonale nadaje się właśnie do ciepłych okładów.

zabiegi borowinowe
Dzięki zdolnościom chłonięcia wody i pęcznienia koloidów, borowina kamieńska nadaje się do stosowania we wszystkich formach zabiegów.

 

Kuracja borowinowa w domu

Praktyczne opakowanie z woreczkami borowiny, dostępne w naszych obiektach uzdrowiskowych czy sklepie internetowym, stało się popularną pamiątką z pobytu w Kamieniu Pomorskim. Warto jednak pamiętać, że jest to nie tylko atrakcyjny souvenir, ale przede wszystkim daje możliwość kontynuowania kuracji uzdrowiskowej w domu.

Borowinowa Kuracja Uzdrowiskowa, czyli 5 woreczków z borowiną w wygodnym i estetycznym opakowaniu, przeznaczona jest do okładów w domowych warunkach. A przygotowanie okładu z borowiny w domu jest bardzo proste.

Woreczek z borowiną uzdrowiskową należy zanurzyć w naczyniu z gorącą wodą na około 15 minut, ogrzewając borowinę do temperatury ok. 40-45 stopni C. Po podgrzaniu należy rozciąć opakowanie i borowinę przyłożyć na bolące miejsce, a następnie owinąć go folią, nakryć kocem lub ręcznikiem. Zabieg powinien trwać 20-30 minut i może być stosowany przez 7-10 dni (codziennie lub co drugi dzień).

borowina w woreczkach
W celu przedłużenia kuracji w domu, w Uzdrowisku Kamień Pomorski można zamówić borowinę uzdrowiskową w praktycznym opakowaniu. Przygotowanie zabiegu jest bardzo proste.

 

Borowina – na jakie choroby działają okłady z borowiny?

Borowina w warunkach domowych może być stosowana w wielu dolegliwościach, przynosząc ulgę w bólu, działając przeciwzapalnie i oczyszczająco. Okłady z borowiny stosować można w chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa i stawów, przykurczach stawów, chorobach reumatycznych mięśni. Ma pozytywne działanie przy obrzękach spowodowanych stłuczeniami czy złamaniami.

Ponadto, dzięki zawartości substancji o działaniu estrogennym, pomoże ona ukoić bóle menstruacyjne i inne dolegliwości ginekologiczne, a także dolegliwości układu pokarmowego.

Borowina – naturalny kosmetyk

Warto także wiedzieć, że borowina to nie tylko naturalny lek, ale i kosmetyk. Okłady borowinowe pomagają w walce z cellulitem i modelują sylwetkę. Właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne oraz ściągające borowiny zwalczają zmiany skórne, a działanie adsorpcyjnie w stosunku do skóry i tkanki podskórnej – pod wpływem ciepła organizm wydala zbędne produkty przemiany materii, które borowina przechwytuje i zatrzymuje – prowadzi do oczyszczenia skóry i jej regeneracji.

Oferta dla sanatoriów, obiektów SPA i producentów kosmetyków

Wysokie wyniki badań jakościowych, potwierdzone właściwości lecznicze oraz odpowiednia plastyczność borowiny kamieńskiej, a co za tym idzie łatwość przerobienia, powodują, że Uzdrowisko Kamień Pomorski przygotowało również ofertę dla innych obiektów sanatoryjnych czy salonów SPA, które chciałaby świadczyć zabiegi borowinowe. Borowinę w postaci suchej, idealnej do przerobienia, drobno mielonej, wykorzystywanej np. do kąpieli borowinowych czy borowinę w woreczkach, łatwą do stosowania, można zamówić przez naszą stronę.

załaduj więcej

rabat na start!

Zapisz się do Newslettera i odbierz 5% rabatu na pobyty w Uzdrowisku!