fbpx
Skontaktuj się 695 231 257

Artykuły

04.02.2019

SOLANKA BOGACTWO Z NATURY

Lecznicze wody mineralne są najważniejszym naturalnym surowcem używanym w terapii uzdrowiskowej. Potwierdzenie Ich właściwości leczniczych odbywa się na podstawie udokumentowanych badań, w formie świadectw, określających ich wskazania do zastosowania w lecznictwie uzdrowiskowym. Te o zawartości rozpuszczonych składników mineralnych stałych SOLANKA BOGACTWO Z NATURY Służą do kąpieli, inhalacji, produkcji soli leczniczej i kosmetyków. Solanki to dar natury, mineralne bogactwo RÓŻNE OBLICZA SOLI nie mniejszej niż 35 g/dm3 są solankami.Ich głównymi składnikami są jony chlorkowe (Cl-), sodowe (Na +) oraz wapniowe (Ca 2+). Często zawierają też znaczne zawartości cennych pierwiastków, takich jak jod, brom, magnez, potas i lit. Wody o niższej mineralizacji używane są głównie do kuracji pitnej i inhalacji, natomiast wysokozmineralizowane do kąpieli, warzenia soli leczniczej i produkcji kosmetyków

Koncesje zobowiązują

Nie wszystkie naturalne wody mineralne zaliczane są do leczniczych. O ich udowodnionych właściwościach leczniczych decydują rodzaj i stężenie aktywnych składników biochemicznych. Pod względem chemicznym i mikrobiologicznym nie są zanieczyszczone oraz cechują się naturalną zmiennością cech fizycznych i chemicznych. Wody uznane za lecznicze należą do zasobów chronionych, a koncesji na ich wydobycie udziela Marszałek Województwa. Posiadanie koncesji wiąże się z obowiązkiem uiszczania opłaty eksploatacyjnej. Wydobywanie jej jako kopaliny ze złóż wymaga przestrzegania rygorystycznych przepisów m.in. Prawa geologicznego i górniczego. Niewiele osób wie, że z tego powodu w strukturze uzdr wisk, tak jak na przykład w kopalniach węgla kamien-nego, działają zakłady górnicze.Cztery uzdrowiska wchodzące w skład Grupy Uzdrowisk Polskich (Uzdrowisko Konstancin-Zdrój SA, Zakład Leczniczy ?Uzdrowisko Nałęczów? SA, Uzdrowisko Kamień Pomorski SA i ?Uzdrowisko Iwonicz? SA) posiadają długoterminowe koncesje na wydobycie wód leczniczych. W dwóch z nich (Kamień Pomorski i Konstancin) koncesje dotyczą eksploatacji cenionych w balneologii wysokozmineralizowanych wód leczniczych, czyli właśnie solanek (patrz ramka obok).

Kąpiele dla zdrowia

?Działanie bodźcowe solanki zależy od składu chemicznego wody leczniczej, jej temperatury oraz od regularności i powtarzalności w stosowaniu zabiegów ? wyjaśnia doktor Bogumił Korczyński, specjalista w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej, dyrektor medyczny Uzdrowiska Kamień Pomorski SA. ? Kąpiele solankowe stosuje się w cyklach po 8-10 zabiegów trwających po 10-15 minut. Taki schemat leczenia poddaje organizm pewnego rodzaju treningowi, skutkując lepszym efektem działania solanki i jego trwałością?. Im wyższy jest stopień mineralizacji solanki, tym silniejsze jest jej działanie bodźcowe. Podobnie z jej temperaturą. ?Wyższa temperatura wody bardziej ob-ciąża organizm. Poza tym solanka posiada inne przewodnictwo cieplne, przez co odczuwalność temperatury w solance jest o około 1° C niższa niż w przypadku kąpieli w zwykłej wodzie? ? dodaje doktor Korczyński.Kąpiele solankowe pobudzają mikrokrążenie skóry i tkanki podskórnej oraz wpływają na autonomiczny układ nerwowy, co przekłada się na zmniejszenie pobudliwości nerwów czuciowych i ruchowych, zwiększone ukrwienie skóry, normalizację ciśnienia krwi, pobudzenie przemiany materii, poprawę odporności organizmu. Solankowa kuracja kąpielowa zalecana jest m.in. w stanach po urazach narządu ruchu, przewlekłych schorzeniach (w tym zwyrodnieniach) stawów, ścięgien, mięśni, nerwów, kości i okostnej, nerwobólach, a także w przewlekłych zapaleniach przydatków, niektórych chorobach skóry i przewlekłych zapaleniach dróg oddechowych.

Więcej przeczytasz w magazynie nasze zdroje

-25% na pobyty w naszym uzdrowisku

załaduj więcej

rabat na start!

Zapisz się do Newslettera i odbierz 5% rabatu na pobyty w Uzdrowisku!