fbpx
Skontaktuj się 695 231 257

Artykuły

20.03.2020

Zajęcia na basenie dla seniorów – dlaczego warto

Zajęcia na basenie dla seniorów są doskonałą formą aktywności. Pomagają utrzymać dobrą kondycję, zapobiegać chorobom wieku podeszłego, a także łagodzić dolegliwości bólowe. W Uzdrowisku Kamień Pomorski ćwiczenia na basenie prowadzone są w atrakcyjnej formie aqua fitnessu, a także jako istotny element rehabilitacji.

Regularna aktywność fizyczna pomaga opóźnić procesy starzenia, zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób, a ludziom cierpiącym na przewlekłe schorzenia pomaga zwalczać ból, zwiększyć sprawność ruchową, a także wzmocnić odporność. Jednak w przypadku osób starszych czy schorowanych, a także tych, którzy z aktywnością fizyczną dotychczas byli na bakier, trening wysiłkowy niesie za sobą spore ryzyko przeciążenia czy kontuzji. Bardzo bezpieczną, a jednocześnie skuteczną formą ruchu są w ich przypadku ćwiczenia na basenie.

zajęcia na basenie dla seniorów
Ćwiczenia w basenie Uzdrowiska Kamień Pomorski, zalecane są jako element zabiegów profilaktycznych, jak również leczniczych i rehabilitacyjnych.

 

Zajęcia na basenie dla seniorów – zalety

Trening na basenie to doskonała i bezpieczna propozycja na ćwiczenia dla osób starszych. Z zalet kinezyterapii w wodzie korzystają także osoby otyłe, cierpiące na osteoporozę i artretyzm, z dysfunkcją układu ruchu. W Uzdrowisku Kamień Pomorski zajęcia na basenie organizowane są zarówno jako forma profilaktyki zdrowotnej, jak i element zabiegów leczniczych.

Korzyści tego rodzaju gimnastyki wynikają z samego środowiska wodnego, które odciąża stawy, pozwalając jednocześnie na wykonywanie ćwiczeń w zwiększonych zakresach ruchomości. Wiele pozycji, które starsza, schorowana czy mało aktywna osoba nie jest w stanie zrobić, w wodzie staje się dużo łatwiejsze do wykonania. Jedynym obciążeniem, jakie należy znieść, jest opór wody, który wymaga zaangażowania mniejszej siły mięśni. Dzięki temu, gimnastyka na basenie minimalizuje ryzyko kontuzji czy naciągnięcia mięśni.

Nie oznacza to jednak, że trening w basenie jest mało skuteczny. Wręcz przeciwnie – pozwala wykonać seniorom ćwiczenia, których nie będą w stanie wykonać na sali gimnastycznej. Większy zakres ruchu, rozluźnienie mięśni, a także dłuższy trening bez poczucia zmęczenia (co jest szczególnie istotne dla osób z nadwagą czy otyłych) przynosi mnóstwo korzyści dla zdrowia. Ćwiczenia na basenie dla seniora:

– pomagają w zachowaniu prawidłowej postawy ciała i równowagi,
– wzmacniają siłę mięśni,
– utrzymują prawidłowy zakres ruchu lub zwiększają zakres ruch w stawach o zmniejszonej ruchomości,
– poprawiają szybkość i wytrzymałość.

Ruch w czasie gimnastyki wpływa też pozytywnie na pracę układu oddechowo-krążeniowego: zajęcia na basenie dla osób starszych mają duże znaczenie dla zdrowia serca. Dla osób cierpiących na osteoporozę ćwiczenia w wodzie są wskazana z uwagi na brak ryzyka upadku czy mechanicznych kontuzji, mogących skończyć się złamaniem kości. W Uzdrowisku Kamień Pomorski zajęcia na basenie odbywają się także w procesie neurorehabilitacji.

Nie bez znaczenia jest także utrata wagi, jaką niesie za sobą trening w wodzie. Wir wodny, powodowany ruchem, masuje ciało pozwalając pozbyć się toksyn z organizmu, wysmuklić sylwetkę, ujędrnić ciało i zredukować cellulit.

Trening na basenie z fizjoterapeutą

Uzdrowisko Kamień Pomorski jest doskonałym miejscem na rozpoczęcie aktywności fizycznej. Zajęcia sportowe i rehabilitacyjne odbywają się pod okiem fizjoterapeuty, który pokazuje, jak senior powinien ćwiczyć na basenie, jak wykonywać prawidłowe ruchy oraz jakie ćwiczenia są najlepsze dla osób z konkretną dolegliwością. Trening seniora poprzedzony jest konsultacją lekarską, która ma na celu m.in. wykluczyć przeciwskazania do wysiłku fizycznego.

W ramach rehabilitacji w Uzdrowisku prowadzone są zajęcia z aqua aerobik, ćwiczenia indywidualne i grupowe w basenie.

ćwiczenia w wodzie dla seniorów
Basen z wodą solankową, pochodzącą z własnego ujęcia, jest zlokalizowany w budynku Mieszko II Uzdrowiska Kamień Pomorski SA. Wymiary głównej niecki to 11 m × 23 m oraz głębokość do 1,8 m.

 

Basen solankowy – relaks dla seniorów

Aktywność seniora wpływa na jego ogólne samopoczucie, poprawiając nastrój i pobudzając wydzielanie endorfin. Dodatkowo, zajęcia na basenie dla seniorów są doskonałą formą relaksu i odprężenia. Wiry wodne, masując ciało, pomagają się odstresować, regenerując układ nerwowy.

Po treningu czy aqua aerobicu, efekt regeneracji można spotęgować, korzystając z atrakcyjnych urozmaiceń strefy basenowej. Do dyspozycji pacjentów i kuracjuszy Uzdrowiska Kamień Pomorski dostępne są urządzenia z zakresu hydroterapii: fale przeciwprądu, wodne kaskady do masażu karku (szeroka i wąska), gejzer powietrzno-wodny, jacuzzi oraz sauna.

Warto pamiętać, że basen w Uzdrowisku Kamień Pomorski wypełniony jest solanką, pochodzącą z własnego ujęcia. To dodatkowa zaleta, jaką należy dodać do całego pakietu zdrowotnych korzyści, wynikających z gimnastyki w wodzie. Kąpiel solankowa działa relaksująco i leczniczo, posiada także właściwości kosmetyczne. O jej walorach pisaliśmy w tym artykule, zachęcając kuracjuszy do przedłużenia kuracji solankowej w domu, dzięki naszej butelkowanej Solance Kamieńskiej.

załaduj więcej

rabat na start!

Zapisz się do Newslettera i odbierz 5% rabatu na pobyty w Uzdrowisku!