fbpx
Skontaktuj się 695 231 257

Artykuły

06.12.2019

Zdrowe serce zimą: rehabilitacja kardiologiczna

Mroźna, zimowa aura nie wpływa korzystnie na serce i cały układ krążenia. Sercowcy w tym okresie skarżą się na gorsze samopoczucie, które nasila brak ruchu i aktywności fizycznej zimą. Oferta pobytu kardiologicznego w Uzdrowisku Kamień Pomorski to propozycja dla osób po zawale serce, po operacjach kardiochirurgicznych, po operacyjnym leczeniu wad serca, a także tych, które chcą się poddać diagnostyce kardiologicznej.

Zimą serce jest bardziej obciążone – efektem chłodu jest kurczenie się tętnic, przyspieszenie rytmu serca i wzrost ciśnienia tętniczego. Transport tlenu jest utrudniony, gdyż zwiększa się krzepliwość i lepkość krwi.

Na złe samopoczucie wpływ ma również obfita dieta, która przy braku ruchu powoduje tycie i co za tym idzie – wyższe ciśnienie tętnicze i większe ryzyko miażdżycy.

Osoby znajdujące się w grupach ryzyka zimą powinny szczególnie dbać o siebie: eliminować wysiłek, ale nie rezygnować z właściwie dobranej aktywności fizycznej, ubierać się ciepło, ale nie doprowadzać do przegrzania organizmu, jeść zdrowo i lekkostrawnie. Co jeszcze mogą zrobić dla siebie sercowcy?

Zimowa rehabilitacja dobra dla serca

Tygodniowy czy dłuższy pobyt w Uzdrowisku Kamień Pomorski w okresie zimowym polecany jest szczególnie osobom ze zdiagnozowanymi chorobami serca. Uzdrowisko przygotowało dla nich specjalistyczny program, którego poszczególne elementy dostosowane są indywidualnie.

Kuracjusz naszego uzdrowiska może skorzystać z dedykowanego sercowcom pakietu kardiologicznego – wczesna rehabilitacja kardiologiczna jest jedną z bardziej popularnych specjalności Uzdrowiska Kamień Pomorski.

W czasie pobytu pacjenci poddani są kompleksowej diagnostyce, nie tylko wstępnej, dostarczającej informacje o aktualnym stanie zdrowia, ale także w czasie rehabilitacji, co pozwala monitorować jej efekty.

Doświadczony zespół specjalistów opracowuje dla pacjenta indywidualny program rehabilitacji, ze średnio trzema zabiegami dziennie. Do kondycji i stanu zdrowia dostosowany zostaje rodzaj aktywności fizycznej, która pomaga zredukować ciśnienie krwi, ale też znacząco poprawić jakość życia. Kinezyterapia stosowana jest nie tylko u osób z nadciśnieniem tętniczym, ale także tych z problemami z układem krążenia, problemami zakrzepowo-zatorowymi czy chorobą wieńcową.

 

Ważna zdrowa dieta

Podczas pobytu w Uzdrowisku Kamień Pomorski osoby ze zdiagnozowanymi chorobami serca lub należący do grupy ryzyka mają możliwość konsultacji ze specjalistami, którzy koncentrują się na działaniach profilaktycznych, ograniczających możliwość rozwoju czy nawrotu choroby.

Duże znaczenie ma właściwa dieta – konsultacja z dietetykiem Uzdrowiska Kamień Pomorski pomoże ustalić posiłki, które nie obciążają pracy serca i układu krążenia. Dieta bogata w kwasy omega-3, które można znaleźć w warzywach, owocach i rybach morskich, obniża poziom cholesterolu i zapobiega chorobom serca i naczyń krwionośnych.

Istotna w czasie pobytu w uzdrowisku jest także edukacja zdrowotna i opieka psychologiczna, która sercowcom uświadamia, że zmiana trybu życia pozwala zredukować ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Zimowe atrakcje w Kamieniu Pomorskim

Pobyt w Uzdrowisku Kamień Pomorski wpływa korzystnie nie tylko na zdrowie, na kondycje fizyczną, ale także psychiczną. Zmęczeni i zniechęceni ciągłym mrokiem, brakiem słońca i mrozem, zimą częściej stajemy się przygnębieni i nerwowi.

Spacer po molo pozwalają nie tylko docenić uroki Zalewu Kamieńskiego, ale także odetchnąć pełną piersią zdrowym, morskim powietrzem. Piękna, choć pusta o tej porze roku tutejsza marina dla żeglarzy to jeden z ważnych portów Zachodnio-Pomorskiego Szlaku Żeglarskiego, dla kuracjuszy zaś częste miejsce spacerów.

Ale Kamień Pomorski to nie tylko żagle. Są tu fantastyczne szlaki turystyczne, idealne na spacer czy marsz z kijami. Nordic walking to fantastyczna i bardzo bezpieczna forma aktywności fizycznej, polecana właśnie osobom, które z uwagi na stan zdrowia nie powinny się forsować.

Kto kocha wodę, przyrodę i zabytki z pewnością doceni Kamień Pomorski. A kto potrzebuje profesjonalnej opieki połączonej ze specjalistyczną rehabilitacją, z pewnością pokocha nasze Uzdrowisko.

załaduj więcej

rabat na start!

Zapisz się do Newslettera i odbierz 5% rabatu na pobyty w Uzdrowisku!