Seanse w saunie stosowane są nie tylko jako źródło relaksacji oraz zabieg pielęgnacyjny. Wpływają bowiem korzystnie na wiele aspektów zdrowia. Niemniej, należy zachować ostrożność, gdyż nagłe zmiany temperatury mogą stanowić duży wysiłek dla układu krążenia.
Reakcja organizmu zależy od wielu czynników, takich jak temperatura powietrza, czas spędzony w saunie, wilgotność i odpowiednie nawodnienie. Podczas pobytu w saunie, naczynia krwionośne w skórze się rozszerzają, co pobudza krążenie krwi, ale jednocześnie ogranicza przepływ krwi w innych obszarach organizmu. To z kolei zmusza serce do intensywniejszej pracy, co może prowadzić do wzrostu jego objętości minutowej i przyspieszenia akcji serca.
Warto pamiętać, że ekstremalne zmiany temperatury, zwłaszcza przy polewaniu się zimną wodą lub gwałtownym schładzaniem ciała, mogą skutkować wzrostem ciśnienia krwi, co jest niebezpieczne dla osób z nadciśnieniem. Osoby z problemami sercowymi, takimi jak niewyrównana niewydolność serca czy niestabilna dusznica bolesna, powinny być szczególnie ostrożne przy korzystaniu z sauny. Osobom z nadciśnieniem odradza się stosowanie lodowatych pryszniców.
Ważne jest także unikanie sauny zaraz po intensywnym wysiłku fizycznym lub spożyciu alkoholu.
W każdym przypadku warto skonsultować się z lekarzem w celu oceny przeciwwskazań do korzystania z sauny, szczególnie wśród osób znajdujących się w podwyższonej grupie ryzyka.
4 zasady korzystania z sauny
Z dobroczynności kąpieli w saunie powinniśmy korzystać rozsądnie. Długotrwałe i intensywne przebywanie w saunie może spowodować powikłania ze strony układu krążenia. Bez względu na to, czy znajdujemy się w grupie ryzyka sercowo-naczyniowego, czy nie, powinniśmy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad użytkowania sauny.
Oto 4 proste zasady korzystania z sauny, które pomogą uniknąć negatywnych skutków zdrowotnych:
- ekspozycja na wysoką temperaturę powinna zwiększać się stopniowo, zaczynając od sauny najmniej gorącej, tak aby stopniowo przyzwyczajać organizm
- jedna kąpiel cieplna nie powinna trwać dłużej niż 5-10 minut
- po wyjściu z sauny należy odpocząć w pozycji siedzącej, a następnie stopniowo ochładzać ciało
- po zakończeniu seansu należy zadbać o odpowiednie nawodnienie cała poprzez wypicie dużej ilości wody.