O Uzdrowisku Kamień Pomorski

Historia UZDROWISKA w Kamieniu Pomorskim

Korzenie działalności uzdrowiskowej w Kamieniu Pomorskim sięgają XIX wieku. W roku 1876, podczas prowadzonych na terenie miasta wierceń w poszukiwaniu węgla kamiennego, odkryto złoża solanki. Sześć lat później, oddano do użytku zakład kąpieli solankowej. Badania przeprowadzone wówczas przez naukowców z Berlińskiego Instytutu Geologicznego wykazały, że zarówno borowina, jak i solanka wydobywane w Kamieniu Pomorskim posiadają właściwości lecznicze.

II wojna światowa oraz sytuacja powojenna odcisnęły niszczycielskie piętno na całej infrastrukturze uzdrowiskowej. Budynki, w których można by zakwaterować kuracjuszy, zajęte były przez stacjonujące w nich wojsko. Dopiero w drugiej połowie lat pięćdziesiątych - w wyniku porozumienia zawartego między prezydiami Miejskiej Rady Narodowej i Powiatowej Rady Narodowej a delegatami Centralnego Zarządu Uzdrowisk i Uzdrowiska Połczyn - doszło do znacznego przyspieszenia działań zmierzających do uruchomienia na nowo działalności uzdrowiska.

Pierwsze prace remontowe - finansowane przez CZU - rozpoczęły się w roku 1958 i dotyczyły odnowy niemieckiego "Solbad" - przyszłego Zakładu Przyrodoleczniczego "Feniks". W tym czasie zagadnienie kamieńskich zdrojów poruszono także na zebraniu Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego, na którym to podkreślano właściwości farmakodynamiczne kamieńskiej solanki i borowiny oraz możliwość wykorzystania ich w procesie leczenia balneologicznego. Do 7 września roku 1959 kamieńska placówka nosiła nazwę: "Przedsiębiorstwo Państwowe Uzdrowisko Połczyn - Delegatura w Kamieniu Pomorskim".

Zarządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 07 września 1959 roku, powołano do życia "Uzdrowisko Kamień Pomorski" określając jednocześnie formy jego działania: prowadzenie lecznictwa uzdrowiskowego sanatoryjnego i ambulatoryjnego, eksploatacja, przerób oraz ochrona bogactw leczniczych, popularyzacja lecznictwa i profilaktyki balneologicznej a także produktów uzdrowiskowych. 31 października 1959 roku dokonano uroczystego otwarcia dwudziestego siódmego uzdrowiska w Polsce.

Oddano wówczas do eksploatacji trzy budynki sanatoryjne: "Piast", "Wars-Sawa" i "Rzepicha", dwa skrzydła Zakładu Przyrodoleczniczego, jadalnię, kuchnię, dwie kotłownie c.o., pralnię, Biuro Usług, biura dyrekcji, dom pielęgniarek oraz częściowo zagospodarowany park zdrojowy. 1 listopada tegoż roku do uzdrowiska przyjechali pierwsi kuracjusze, którym - obok programu leczniczego - zorganizowano program kulturalno-oświatowy i w jego ramach udostępniono Klub Zdrojowy z kawiarnią i świetlicą.

Kolejne lata funkcjonowania uzdrowiska przyczyniły się do obecnego jego kształtu. Do dzisiaj Uzdrowisko Kamień Pomorski szczyci się prowadzeniem działalności w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego i rehabilitacji.Uzdrowisko DZISIAJ

Uzdrowisko Kamień Pomorski to 60 lat tradycji w lecznictwie uzdrowiskowym i w rehabilitacji. Własne złoża solanki i borowiny czynią z uzdrowiska jedną z najbardziej rozpoznawalnych baz zabiegowych w Polsce. Osiągamy wyjątkowe efekty w profilaktyce, leczeniu i rehabilitacji, właśnie dzięki powszechnie stosowanym zabiegom z wykorzystaniem naturalnych bogactw. (Naszym Kuracjuszom dajemy możliwość przedłużenia borowinowych kuracji podczas zabiegów we własnym domu. Torf leczniczy (borowina) w woreczkach z flizeliną można kupić w naszych obiektach uzdrowiskowych.)

Tradycyjną medycynę uzdrowiskową łączymy tu z innowacyjną technologią: Uzdrowisko Kamień Pomorski specjalizuje się w rehabilitacji z robotyką, wykorzystującą egzoszkielet i lokomat np. w rehabilitacji po urazie rdzenia kręgowego. Nasze Uzdrowisko prowadzi także innowacyjną rehabilitację po udarze mózgu, nakierowaną na narząd ruchu, który w wyniku tego typu incydentu neurologicznego jest najbardziej obciążony. Jedną z tradycyjnych specjalności Uzdrowiska jest także wczesna rehabilitacja kardiologiczna.

Odbudowujemy harmonijnie cały organizm, wykorzystując nowoczesne oraz niespotykane, wypracowane przez doświadczony personel, zebrane w kompletne pakiety skuteczne metody i sposoby walki z przyczynami oraz skutkami wielu schorzeń.

Pacjentom, którzy poddali się leczeniu i rehabilitacji przekazujemy w trakcie pobytu w Uzdrowisku również niezbędną wiedzę i umiejętności umożliwiające świadome oraz efektywne utrzymywanie i poprawianie sprawności oraz stanu zdrowia w warunkach domowych.

W Uzdrowisku Kamień Pomorski oferujemy nie tylko szeroki wachlarz oryginalnych zabiegów leczniczych, takich jak: okłady borowinowe, kąpiele solankowe, inhalacje, elektrolecznictwo, światłolecznictwo, wodolecznictwo, masaże, gimnastyka lecznicza, aqua aerobik, pływanie czy rehabilitacja w basenie solankowym, ale także zabiegów upiększających i pielęgnujących ciało, oddając do dyspozycji kuracjuszy strefę SPA.

Oprócz leczenia wielu schorzeń oraz skutecznej, specjalistycznej rehabilitacji gwarantujemy także spędzenie czasu w wyjątkowo ciekawym miejscu. Kamień Pomorski wraz z okolicami to niezwykle popularny turystycznie rejon, z licznymi atrakcjami i fascynującą historią - tą najodleglejszą jak i najnowszą.

Tutejsza marina to ulubione miejsce spacerów kuracjuszy, podczas których cieszyć się mogą nie tylko pięknym widokiem na Zalew Kamieński, ale także wyjątkowym powietrzem, z silnym wpływem klimatu morskiego.

Oferujemy noclegi w Kamieniu Pomorskim w obiektach o zróżnicowanym standardzie dla osób, które potrzebują pełnej swobody w planowaniu wolnego czasu.