Przedłuż kurację uzdrowiskową: zabiegi borowinowe w domu

Borowina to torf leczniczy, który – razem z wodą solankową – jest największym bogactwem naturalnym Kamienia Pomorskiego. Jej specyficzne właściwości wykorzystywane są od dziesięcioleci w kuracjach prowadzonych w Uzdrowisku Kamień Pomorski, przyczyniając się do popularności tego miejsca. Nasza firma posiada wieloletnią koncesję na wydobywanie tego surowca naturalnego metodą odkrywkową. Ale kuracje borowinowe można też stosować we własnym domu, dzięki kamieńskiej borowinie, którą pakujemy w praktyczne woreczki.

Torf leczniczy (borowina) z Kamienia Pomorskiego

Borowina to torf leczniczy, powstający z przekształcania się szczątków roślinnych w próchnicę (humus) pod wpływem mikroorganizmów glebowych i czynników atmosferycznych, najczęściej w warunkach wysokiej wilgotności. W Polsce jej złoża znajdują się m.in. w Kamieniu Pomorskim. Kamieński torf leczniczy (borowina) zawiera mnóstwo różnych związków, zarówno organicznych, jak i nieorganicznych, m.in.: bituminy, wosk, żywicę, tłuszcze, celulozę, kwasy huminowe, humusowe, aminokwasy, ligniny i substancje biologiczne czynne (o działaniu hormonalnym, enzymatycznym, antybiotykowym).

Najczęściej nakładany jest na chorobowo zmienione miejsce lub w postaci zawijań. Uzdrowisko Kamień Pomorski SA słynie z zabiegów z wykorzystaniem naturalnego bogactwa regionu. Pacjenci chwalą sobie stosowane m.in. w ciepłolecznictwie zawijania borowinowe czy bezbolesne zabiegi jonoforezy borowinowej, polegające na wprowadzaniu w głąb ciała jonów kwasów huminowych, będących jednym z najcenniejszych składników borowiny.

Powolne oddawanie ciepła i zdolności adsorpcyjne sprawiają, że borowina doskonale nadaje się właśnie do ciepłych zawijań.

Borowina – na co pomaga?

Zabiegi borowinowe wspomagają leczenie chorób zwyrodnieniowo-wytwórczych kręgosłupa i stawów, przykurczy stawów, chorób reumatycznych i wybranych schorzeń neurologicznych. Działają przeciwzapalnie, bakteriostatyczne i rozluźniająco. Ponadto wygładzają skórę, niwelując efekt „pomarańczowej skórki”.

Kamieńska borowina z powodzeniem może być wykorzystywana do zabiegów uzdrowiskowych.
Borowinę w postaci suchej, idealnej do przerobienia, drobno mielonej, wykorzystywanej np. do kąpieli borowinowych czy borowinę w woreczkach, łatwą do stosowania, można zamówić w naszym Uzdrowisku.

Zabiegi borowinowe w domu

Borowinę, wydobywaną z miejscowych złóż, jest stosowana w zabiegach w całej Polsce. Oferujemy ją uzdrowiskom, świadczącym zabiegi borowinowe, np. Uzdrowisku Konstancin-Zdrój, Uzdrowisku Nałęczów czy Uzdrowisku Iwonicz, a także producentom wyrobów borowinowych i kosmetycznych. Ale także naszym Kuracjuszom dajemy możliwość przedłużenia borowinowych kuracji podczas zabiegów we własnym domu.

Borowina w woreczkach

Torf leczniczy (borowina) w woreczkach z flizeliną można kupić w naszych obiektach uzdrowiskowych czy sklepie internetowym. Praktyczne i estetyczne opakowanie stało się popularną pamiątką z pobytu w Kamieniu Pomorskim, warto jednak pamiętać, że jest to nie tylko atrakcyjny souvenir, ale przede wszystkim daje możliwość kontynuowania kuracji uzdrowiskowej w domu.

Nasze opakowanie torfu leczniczego (borowiny) w woreczkach może uzupełnić portfolio asortymentu każdego SPA, aptek oraz obiektów sanatoryjnych.
Opakowanie z borowiną w woreczkach jest też często wybierana przez naszych Kuracjuszy. Zastosowanie woreczków w domowych warunkach jest bardzo proste.

Borowinowa Kuracja Uzdrowiskowa – jak przygotować zabieg borowinowy w domu

Woreczek z borowiną uzdrowiskową należy zanurzyć w naczyniu z gorącą wodą na około 15 minut, ogrzewając borowinę do temperatury ok. 40-45 stopni C. Po podgrzaniu należy rozciąć opakowanie i borowinę przyłożyć na bolące miejsce, a następnie owinąć go folią, nakryć kocem lub ręcznikiem. Zabieg powinien trwać 20-30 minut i może być stosowany przez 7-10 dni (codziennie lub co drugi dzień).

Borowina – na jakie choroby działają domowe zabiegi z borowiny?

Borowina w warunkach domowych może być stosowana w wielu dolegliwościach, przynosząc ulgę w bólu, działając przeciwzapalnie i oczyszczająco. Okłady z borowiny stosować można w chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa i stawów, przykurczach stawów, chorobach reumatycznych mięśni. Ma pozytywne działanie przy obrzękach spowodowanych stłuczeniami czy złamaniami.

Warto także wiedzieć, że borowina to nie tylko naturalny lek, ale i kosmetyk. Okłady borowinowe pomagają w walce z cellulitem i modelują sylwetkę. Właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne oraz ściągające borowiny zwalczają zmiany skórne, a działanie adsorpcyjnie w stosunku do skóry i tkanki podskórnej – pod wpływem ciepła organizm wydala zbędne produkty przemiany materii, które borowina przechwytuje i zatrzymuje – prowadzi do oczyszczenia skóry i jej regeneracji.

Zobacz także:

Solanka Kamieńska

Kosmetyki uzdrowiskowe, czyli co warto przywieźć z podróży po Polsce

Czy są dobrym pomysłem na suwenir z wyjazdu? Niektóre tak, bo dzięki nim możemy docenić polskie, regionalne bogactwa naturalne, które mają doskonałe właściwości pielęgnujące.

pobyty z zabiegami

Pobyty z zabiegami dla zdrowego serca

Jesienna i zimowa aura nie wpływa korzystnie na serce i cały układ krążenia. „Sercowcy” w tym okresie skarżą się na gorsze samopoczucie, które nasila brak ruchu i aktywności fizycznej.

Jakie badania profilaktyczne są zalecane dla osób 50+?

Już podstawowe badania pozwalają wykryć wcześnie wiele poważnych chorób i nie dopuścić do ich rozwoju. Warto badać się regularnie, szczególnie gdy wraz z wiekiem pojawia się coraz więcej uciążliwych dolegliwości.

Skip to content
wsparcie UE"Utworzenie Instytutu Badawczego Innowacyjnych Metod Rehabilitacji Pacjentów po Urazach Rdzenia Kręgowego."
Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w Ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
PFR
Spółka „Uzdrowisko Kamień Pomorski” uzyskała subwencję finansową w ramach programu rządowego:
„Tarcza Finansowa 2.0 PFR dla dużych firm", udzieloną  przez PFR SA.