Surowce naturalne


Surowce naturalne

Kamień Pomorski to miejscowość uzdrowiskowa, co oznacza, że oprócz prozdrowotnego klimatu i walorów przyrodniczych, musi posiadać złoża naturalnych surowców leczniczych. Uzdrowisko Kamień Pomorski słynie z wyjątkowych właściwości naturalnej borowiny i solanki, wydobywanych z własnych złóż i stosowanych od lat w zabiegach leczniczych.


Borowina

Borowina to rodzaj torfu, powstałego w sprzyjających warunkach temperatury i wilgotności z butwiejących roślin. Borowina z Kamienia Pomorskiego zawiera mnóstwo związków, zarówno organicznych, jak i nieorganicznych, m.in.: bituminy, wosk, żywicę, tłuszcze, celulozę, kwasy huminowe, humusowe, aminokwasy, ligniny i substancje biologiczne czynne. Dzięki takiemu bogactwu składników, działających przeciwzapalnie, bakteriostatycznie czy hormonalnie, pomocna jest w leczeniu wielu różnych dolegliwości.

Uzdrowisko Kamień Pomorski SA słynie z zabiegów z wykorzystaniem naturalnego bogactwa regionu – borowiny. Pacjenci chwalą sobie stosowane m.in. w ciepłolecznictwie okłady borowinowe czy bezbolesne zabiegi jonoforezy borowinowej, polegające na wprowadzaniu w głąb ciała jonów kwasów huminowych, będących jednym z najcenniejszych składników borowiny. Powolne oddawanie ciepła i zdolności adsorpcyjne sprawiają, że borowina doskonale nadaje się właśnie do ciepłych okładów.

Zawarte w borowinie składniki wpływają korzystnie na różne struktury stawów, szczególnie na ilość i jakość mazi stawowej, działają adsorpcyjnie w stosunku do skóry i tkanki podskórnej, prowadząc do jej oczyszczenia. Zabiegi borowinowe znajdują zastosowanie w chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa i stawów, w stanach pourazowych narządu ruchu, przykurczach stawów, chorobach reumatycznych mięśni, neuralgiach.

Ponadto jest naturalnym kosmetykiem dla skóry, zwalcza cellulit i modeluje sylwetkę.Solanka

Największym bogactwem naturalnym Kamienia Pomorskiego, obok borowiny, są, cenione w balneologii, wysokozmineralizowane wody lecznicze, czyli solanki. Źródłem zaopatrzenia Uzdrowiska Kamień Pomorski w solankę jest odwiert Edward III o głębokości 400 m, znajdujący się w obrębie obszaru górniczego Kamień Pomorski.

Uzdrowisko Kamień Pomorski wykorzystuje solankę z naturalnego źródła w zabiegach z zakresu balneoterapii. Pacjentom zalecane są przy chorobach stawów, reumatyzmie, bólach kręgosłupa, nerwobólach, otyłości, cukrzycy czy dolegliwości skórnych.

Solanką zasilany jest także basen solankowy, z którego korzystają nie tylko pacjenci, ale i przebywający wypoczynkowo w Uzdrowisku kuracjusze. Kąpiele solankowe polecane są szczególności:

 • przy przewlekłych chorobach dróg oddechowych i zatok,

 • przy zapotrzebowaniu na zwiększone nawilżenie i ukrwienie skóry,

 • przy zapotrzebowaniu na polepszenie regulacji krążenia krwi,

 • dla oczyszczenia, regeneracji i odnowienia skóry,

 • do pobudzenia przemiany materii i walki z cellulitem,

 • przy odchudzaniu i spalaniu tkanki tłuszczowej,

 • do likwidacji obrzęków, nerwobóli, bóli mięśniowych i reumatycznych,

 • dla poprawy odporności i zahartowania organizmu,

 • do łagodzenia napięcia psychicznego,

 • przy nadciśnieniu tętniczym,

 • dla osób pracujących w dużym zapyleniu, w wysokiej temperaturze,

 • dla mieszkańców dużych aglomeracji miejskich i osób palących tytoń.

Borowina i solanka: oferta dla sanatoriów, obiektów SPA i producentów kosmetyków

Wysokie wyniki badań jakościowych, potwierdzone właściwości lecznicze oraz odpowiednia plastyczność borowiny kamieńskiej, a co za tym idzie łatwość przerobienia, powodują, że Uzdrowisko Kamień Pomorski przygotowało również ofertę dla innych obiektów sanatoryjnych czy salonów SPA, które chciałaby świadczyć zabiegi borowinowe. Borowinę w postaci suchej, idealnej do przerobienia, drobno mielonej, wykorzystywanej np. do kąpieli borowinowych czy borowinę w woreczkach, łatwą do stosowania, można zamówić w naszym Uzdrowisku.

wsparcie UE "Utworzenie Instytutu Badawczego Innowacyjnych Metod Rehabilitacji Pacjentów po Urazach Rdzenia Kręgowego."
Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w Ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój."