
Regionalne ozdoby, lokalne przysmaki, magnesy czy kubki - pamiątki z podróży sprawiają, że wspomnienia z letnich wojaży pozostają z nami na dłużej. A kosmetyki? Czy są dobrym pomysłem na suwenir z wyjazdu? Niektóre tak, bo dzięki nim możemy docenić polskie, regionalne bogactwa naturalne, które mają doskonałe właściwości pielęgnujące.
Zwiedzając Polskę nietrudno trafić na miejscowość uzdrowiskową - w naszym kraju znajduje się aż 45 uzdrowisk, do których zjeżdżają liczni kuracjusze na zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne. Ale uzdrowisko to też doskonałe miejsce na wypoczynek. Miejscowości uzdrowiskowe o każdej porze roku oferują atrakcje dla całej rodziny, takie jak kompleksy wodne, zjawiskowe trasy turystyczne czy relaksujące zabiegi odnowy biologicznej.
Warto wiedzieć, że aby otrzymać status uzdrowiskowy, miejscowość musi nie tylko zapewniać infrastrukturę, niezbędną do kuracji, ale przede wszystkim posiadać klimat o prozdrowotnych właściwościach, walory krajobrazowe oraz złoża naturalnych surowców leczniczych.
Zabiegi przyrodolecznicze, oparte na naturalnych surowcach, charakterystycznych dla danej miejscowości uzdrowiskowej, cieszą się dużym powodzeniem wśród kuracjuszy. Dzięki temu, że wiele firm uzdrowiskowych ma w ofercie własne produkty bazujące na wodach leczniczych, wodach termalnych czy borowinach, kuracje zdrojowe można przeprowadzić też we własnym domu.
Podpowiadamy, jakie produkty uzdrowiskowe warto przywieźć z polskich kurortów.
Solanka z Konstancina-Jeziorny - kąpiele kosmetyczne

W podwarszawskim Konstancinie-Jeziornie znajdują się złoża leczniczej solanki, która zapewnia jedynemu miastu w województwie mazowieckim status uzdrowiska. Uzdrowisko Konstancin-Zdrój SA solankę wykorzystuje do zasilania tężni zewnętrznej oraz basenu solankowego, znajdującego się w jednym z obiektów. Pacjentom i kuracjuszom zalecane są inhalacje oraz zabiegi z zakresu balneoterapii. Pomagają one cierpiącym na choroby stawów, reumatyzm, bóle kręgosłupa, nerwobóle, otyłość czy cukrzycę.
W Uzdrowisku Konstancin możemy kupić butelkowaną Solankę Konstancińską. To woda lecznicza mineralna, pobierana z otworu o głębokości 1750 m o potwierdzonych właściwościach leczniczych. Możemy stosować ją do domowych kąpieli solankowych relaksacyjnych i upiększających.
Sól z Iwonicza-Zdroju - uzdrowiskowe zabiegi we własnej wannie
Iwonicz-Zdrój to najstarsze i najpiękniejsze uzdrowisko na Podkarpaciu. Kontynuuje się tu ponad 440 letnią tradycję lecznictwa opartego na wodach mineralnych. Iwonickie wody, przepływając przez warstwy Ziemi, pobierają z nich makroelementy (wapń, magnez, sód, potas, wodorowęglany, siarczany, fosforany) i mikroelementy (żelazo, cynk, stront, lit, fluor, jod, mangan) oraz składniki niezdysocjowane (kwas metakrzemowy i metaborowy).
Unikatowe właściwości iwonickich wód znajdują zastosowanie w kuracjach zdrojowych. Pacjentom zaleca się tu kuracje pitne wodami leczniczymi, zabiegi balneologiczne oraz inhalacje. Wody służą również do warzenia wykorzystywanej do okładów i kąpieli soli.
Uzdrowisko Iwonicz SA stosowaną w zabiegach Iwonicką Sól Jodobromową oferuje także w poręcznym opakowaniu, dzięki czemu może być stosowana do kąpieli we własnym domu. Po ciężkim dniu, kąpiel z solą iwonicką łagodzi zmęczenie i dolegliwości, związane z bólem mięśni czy stawów. Ponadto korzystnie wpływa na wygląd skóry: detoksykuje i wygładza skórę, dając jej naturalny, zdrowy i pełen blasku wygląd.

Biała glinka w Nałęczowie - śródziemnomorska kuracja w polskim spa

Niesamowity, samoczynnie obniżający ciśnienie tętnicze krwi mikroklimat, wytworzony przez gleby lessowe, przepływające rzeki, sieć wąwozów i bogatą szatę roślinną, a także wody lecznicze żelaziste uczyniły z Nałęczowa jedną z najbardziej rozpoznawalnych baz zabiegowych w Polsce.
Tutejsze warunki przyrodnicze sprawiają, że do nałęczowskiego kurortu przyjeżdzają kuracjusze nie tylko na zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne, ale także ci, poszukujący odnowy biologicznej i zabiegów spa. To dla nich Uzdrowisko Nałęczów SA przygotowało ofertę gabinetów kosmetycznych oraz wyjątkowy kompleks wodny, w którym znajduje się jedyny w Polsce basen białej glinki, sprowadzanej specjalnie na potrzeby zabiegów z Grecji.
Kąpiel w białej glince dobrze detoksykuje skórę, polecana jest więc osobom z cerą problematyczną, przetłuszczającą się, ze skłonnością do rogowacenia i wyprysków. Ale biała glinka, jako najdelikatniejszy z kaolinów, sprawdza się także w pielęgnacji cery dojrzałej, suchej, zmęczonej, ale także wiotkiej i cienkiej.
Jako utrwalenie kąpieli w basenie białej glinki, Uzdrowisko Nałęczów poleca maskę do twarzy i ciała, opartą właśnie na porcelanowej glince. Przeznaczona do każdego rodzaju skóry, koi ją i odświeża, wzbogacając o łatwo przyswajalne makro i mikroelementy.
Regionalne bogactwa natury
Dzięki popularnym markom dermokosmetycznym, o właściwościach francuskich wód termalnych wie prawie każda Polka. Wakacje to dobry moment, by docenić nasze polskie, regionalne bogactwa naturalne i poznać ich unikatowe właściwości w domowej pielęgnacji skóry.
Niepozorne, niewidoczne na drogeryjnych półkach polskie kosmetyki uzdrowiskowe skrywają w swoim składzie naturalne bogactwo uzdrowiskowych miejscowości. To nie tylko atrakcyjny suwenir z wakacyjnej podróży. Powstałe z inspiracji kuracjami zdrojowymi, umożliwiają kontynuowanie ich we własnym domu. Z pewnością docenią je zwolennicy wielofunkcyjnej pielęgnacji, w której codzienne rytuały nie oznaczają tylko upiększania, ale także troskę o dobre samopoczucie.