Kiedy ból kręgosłupa się nasila
Ból kręgosłupa nie jest już domeną starzenia. To objaw, którego przyczyn można szukać nie tylko w zmniejszonej wiekiem odporności kości i stawów. Siedzący tryb życia, stale pochylona głowa nad smartfonem czy ekranem monitora i brak ruchu oraz idąca za tym otyłość nieustannie przeciążają kręgosłup. Ból nie jest już epizodem, nasila się, promieniuje i staje się przewlekły, utrudniając codzienne wykonywanie najprostszych czynności.
Samoleczenie, polegające przede wszystkim na łykaniu coraz to większej liczby środków przeciwbólowych, nie przynosi rezultatu. Nieleczone przyczyny problemów z kręgosłupem skutkują deformacją stawów, zwyrodnieniem dysków, bolesnymi ograniczeniami ruchu oraz przedwczesnym starzeniem i osteoporozą.
Co zrobić, by poprawić swoje samopoczucie i zachować pełną sprawność?
Ruch dobry dla kręgosłupa
Ból kręgosłupa powoduje niechęć do jakiejkolwiek aktywności fizycznej, a jej brak przyczynia się właśnie do pogłębiania problemu i koło się zamyka. Aby na długo zachować sprawność i zadbać w końcu o wytrzymałe tylko do czasu kręgi, konieczne jest wprowadzenie do swojego siedzącego trybu życia ruchu. Umiarkowany ale regularny wysiłek fizyczny na basenie, podczas jazdy na rowerze czy biegania zbuduje lub wzmocni gorset mięśniowy, który będzie w stanie podtrzymać kręgosłup i zapewnić jego prawidłowe działanie.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca zdrowym osobom w wieku od 18 do 64 lat co najmniej 150 minut tygodniowo aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności.
Złe wzorce ruchowe
Ból kręgosłupa działa niekiedy motywująco na młodych ludzi, którzy podejmują próbę wprowadzenia do swojego życia aktywności fizycznej. Najczęściej zaczynają biegać, co wydaje się być najłatwiejszą do wprowadzenia dyscypliną. Jednak zbyt wymagający trening, brak nawyków sportowych, nie rozruszane ciało i niewłaściwa technika biegu znacząco przeciążają kręgosłup, nasilając ból i prowadząc do poważnych kontuzji. Zniechęceni aktywnością, obolali biegacze wracają na kanapę.
Przed rozpoczęciem aktywności ruchowej, warto skorzystać z wiedzy specjalisty. Tydzień z fizjoterapeutą, który na podstawie zdiagnozowanej przyczyny bólu, dobierze odpowiednie ćwiczenia na kręgosłup i pokaże, jak wykonać je prawidłowo, pozwoli uniknąć złych wzorców ruchowych, przyczyniających się do wzmożenia problemów ze zdrowiem.
Ból kręgosłupa – gdzie szukać pomocy?
Uzdrowisko Kamień Pomorski S.A. specjalizuje się w rehabilitacji pacjentów z dysfunkcjami narządu ruchu, powstałych w wyniku urazów bądź chorób. Słynie ono z innowacyjnych zabiegów rehabilitacyjnych z użyciem zaawansowanych technologicznie robotów: egzoszkieletu i lokomatu.
Ale rehabilitacja kręgosłupa czy zabiegi fizjoterapeutyczne nie są tu tylko kojarzone z kuracją dla osób z urazami rdzenia kręgowego, z porażeniami kończyn, będących przed lub tuż po operacjach. Doświadczeni specjaliści z zakresu rehabilitacji służą pomocą także kuracjuszom, którzy wybrali pobyt w uzdrowisku na pierwszy krok ku poprawie swojego samopoczucia.
Dla nich Uzdrowisko Kamień Pomorski przygotowało atrakcyjne programy rehabilitacyjne, łączące fizjoterapię z regenerującym wypoczynkiem. Tydzień w Uzdrowisku to doskonały pomysł dla 40-, 30- czy nawet 20-latków, którzy cierpią na dolegliwości związane z kręgosłupem, przeszkadza im zgarbiona sylwetka czy notoryczne zmęczenie. Pobyt w Kamieniu Pomorskim zapewnia dostęp do doświadczonych fizjoterapeutów, a uzdrowiskowy klimat pogłębi rehabilitację i wypoczynek.