Zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego nie dotyczą już tylko osób po sześćdziesiątce. Siedzący tryb życia, brak regularnej aktywności fizycznej, a także nadwaga i otyłość sprawiają, że na problemy z biodrami skarżą się coraz młodsi pacjenci.
Staw biodrowy jest ważny!
Staw biodrowy przenosi ciężar ciała z tułowia na kończyny dolne i zapewnia ich ruchomość. Odpowiada również za utrzymanie ciała w pozycji pionowej.
Staw biodrowy jest stawem kulistym, panewkowym. Charakteryzuje się ruchem wielopłaszczyznowym, co oznacza wykonywany jest w nim ruch w wielu kierunkach:
- ruch zgięcia i wyprostu kończyny dolnej wykonywany jest w płaszczyźnie strzałkowej,
- ruch odwodzenia i przywodzenia kończyny wykonywany jest w płaszczyźnie czołowej,
- ruch rotacji zewnętrznej i wewnętrznej wykonywany jest w płaszczyźnie poprzecznej.
Warto wiedzieć, że staw biodrowy jest w stanie utrzymać 500 kg ciężar!
Ból biodra – przyczyny
Ból biodra możemy odczuwać wskutek przeciążenia stawu, który mija po odpoczynku. Jednak przewlekłe przeciążenie prowadzi do zmian mięśniowo-powięziowych, co oznacza, że nasze mięśnie są zbyt przykurczone jednostajną postawą, np. długotrwałym siedzeniem lub wykonywaną czynnością, i nie mogą pracować w sposób naturalny. Wtedy potrzebne są odpowiednie ćwiczenia na staw biodrowy, wykonywane pod okiem fizjoterapeuty. Mają one za zadanie nie tylko zlikwidować uciążliwy ból biodra, ale także odbudować pełny zakres ruchu w stawie.
Zwyrodnienie stawu biodrowego
Przy zmianach zwyrodnieniowych dochodzi do trwałego uszkodzenia chrząstki stawowej panewki stawu biodrowego bądź do degeneracji głowy kości udowej i degradacji stawu. Pacjent odczuwa wtedy dokuczliwy ból biodra promieniujący do nogi – pachwiny czy kolana oraz na tylnej stronie uda, może być też odczuwany w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa.
Ból biodra przy zwyrodnieniu ogranicza podstawowe czynności. Pacjent ma problem z samodzielnym staniem, chodzeniem, kucaniem czy siadaniem. Największą trudność sprawiają ruchy zgięcia, prostowania i odwodzenia kończyny. Zaburzony staje się prawidłowy wzorzec chodu. Ból biodra dokucza jednak nie tylko podczas ruchu, ale również w czasie spoczynku (nierzadko też w nocy). Dodatkowo odczuwana jest sztywność poranna.
Zwyrodnienie stawu biodrowego jest chorobą postępującą i przewlekłą. Im bardziej narastają dolegliwości bólowe, tym w większym stopniu pacjent rezygnuje z aktywności fizycznej. Z kolei im mniej chory się porusza, tym bardziej schorzenie postępuje. Jednocześnie, kiedy pacjent oszczędza staw zmieniony chorobą, nadmiernie przeciążone zostają pozostałe stawy i mięśnie.
Rehabilitacja stawu biodrowego
Leczenie zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego jest w pierwszym okresie trwania choroby zwykle zachowawcze i wielokierunkowe. Polega na stosowaniu kinezyterapii, fizykoterapii, hydroterapii oraz przyjmowaniu leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i rozluźniających układ mięśniowy.
W doniesieniach naukowych potwierdzono skuteczność ćwiczeń fizycznych: wzmacniających (czynnych w odciążeniu z oporem), rozciągających oraz aerobowych (tlenowych) w chorobie zwyrodnieniowej stawów.
– ćwiczenia w odciążeniu stawu biodrowego
Podstawowym elementem terapii w celu spowolnienia procesu zwyrodnieniowego jest odciążenie chorego stawu. Ćwiczenia w systemie bloczkowi-ciężarkowym, utrzymującym w odciążeniu miednicę i obie kończyny dolne, łagodzą dolegliwości nie tylko w samym stawie biodrowym, ale także w okolicach, do których promieniuje ból: w pachwinie, udzie, podudziu czy plecach. Rozciągają również stawy biodrowe, zwiększając zakres ruchu oraz przywracają im stabilność.
– rehabilitacja po operacji biodra
Fizjoterapia jest także niezbędna, kiedy zapadnie decyzja o przeprowadzeniu endoprotezoplastyki stawu biodrowego.
Co zrobić by na długo zachować sprawność i poprawić samopoczucie?
W dobie cywilizacji bezruchu obciążanie stawów biodrowych jest bezustanne. Jeśli odczuwasz dolegliwości bólowe – nie zwlekaj! Skorzystaj z profesjonalnej diagnostyki i fizjoterapii, która może uchronić Cię przed chorobą zwyrodnieniową a w przyszłości – koniecznością wymiany stawu biodrowego.
Program dedykowany osobom po operacji wszczepienia endoprotezy stawu, po urazach i złamaniach, a także dla osób z zespołami przeciążeniowymi, dolegliwościami bólowymi czy zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa.
Pobyt w Uzdrowisku polecany jest osobom w każdym wieku. Nasz tygodniowy pakiet leczniczy to indywidualnie dobrany program, łączący profesjonalną fizjoterapię z regenerującym wypoczynkiem w uzdrowiskowym klimacie.
Zobacz także:
Metoda PNF – na czym polega i kiedy warto stosować ćwiczenia PNF
Metoda PNF wchodzi w skład programu rehabilitacji m.in. po urazach układu ruchu, w zaburzeniach w obrębie układu kostno–mięśniowego, neurologicznych, po udarze mózgu. To kompleksowa terapia, która charakteryzuje się holistycznym podejściem do pacjenta i ma być prowadzona bezboleśnie.
Hydroterapia – na co pomaga i jakie zabiegi wybrać?
Kąpiel perełkowa, masaże wirowe kończyn, hydromasaże w wannie czy też zabiegi kinezyterapii w wodzie zalecane są w rehabilitacji po urazie rdzenia kręgowego i innych schorzeń ruchu, rehabilitacji po udarze mózgu, fizjoterapii ogólnousprawniającej, a także dla wszystkich, poszukujących relaksu.
Etapy rehabilitacji po endoprotezie biodra
Skutkiem choroby zwyrodnieniowej stawów może być konieczność zastąpienia zniszczonego stawu endoprotezą. Rehabilitacja po operacji biodra czy innego stawu pozwala na szybki i bezpieczny powrót chorego do sprawności.