Leczenie ruchem
Kinezyterapia (gr. kinesis – ruch) to podstawowa dziedzina fizjoterapii, która polega na leczeniu ruchem. Stanowi często najważniejszy element procesu usprawniania, oparty na ćwiczeniach ruchowych, indywidualnie dobranych do schorzenia, dysfunkcji, chorób współistniejących i stanu zdrowia pacjenta. Dodatkowo, program kinezyterapii wyklucza te ćwiczenia, które mogą być dla pacjenta niebezpieczne.
Jedną z częstych technik kinezyterapii, wykorzystywanych w rehabilitacji, są ćwiczenia metodą PNF, które stosuje się w celu odzyskania utraconych lub kształtowania zaburzonych umiejętności ruchowych.
PNF – co to jest metoda PNF?
PNF to akronim słów Proprioceptive Neuromuscular Facilitation (z ang.) oznaczający proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu.
Metoda PNF bazuje na neurofizjologicznych zasadach wykonywania czynności ruchowych i ich przemian w trakcie życia pacjenta. Zasady te wykorzystuje się do odzyskania utraconych lub zaburzonych umiejętności ruchowych.
PNF uwzględnia odczuwanie własnego ruchu (propriocepcję) oraz skupia się na ułatwianiu ruchu zgodnego z fizjologicznymi sposobami wykonywania jak najbardziej skutecznej czynnościowo aktywności ruchowej.
Wskazania do zastosowania metody PNF
Terapia PNF wykorzystywana jest w leczeniu wielu schorzeń, na każdym poziomie dysfunkcji od lekkich do bardzo ciężkich. Stosowana jest u osób:
- z urazem rdzenia kręgowego
- z urazem czaszkowo-mózgowym
- po udarze mózgu
- z chorobą Parkinsona, stwardnieniem rozsianym, stwardnieniem zanikowym bocznym
- z polineuropatiami
- z dziecięcym porażeniem mózgowym
- zaburzeniami stereotypu chodu
- po operacjach wszczepienia endoprotezy biodra lub kolana
- po złamaniach kości, urazach i kontuzjach
- z wadami postawy, skoliozą
- z zaburzeniami oddychania, połykania czy żucia
Przeciwskazania do ćwiczeń PNF
Poza stanem wymagającym hospitalizacji, nie ma żadnych przeciwskazań do stosowania metody PNF. Znacznym utrudnieniem jednak może być brak współpracy ze strony pacjenta, bowiem w przypadku terapii PNF niezwykle istotny jest stały kontakt werbalny i niewerbalny fizjoterapeuty z pacjentem.
Ćwiczenia PNF – przykłady