Aqua aerobik – ćwiczenia w basenie dla każdego

aqua aerobik na basenie solankowym

Zajęcia na basenie są doskonałą formą aktywności. Pomagają utrzymać dobrą kondycję, zapobiegać chorobom wieku podeszłego, a także łagodzić dolegliwości bólowe. W Uzdrowisku Kamień Pomorski ćwiczenia na basenie prowadzone są jako istotny element rehabilitacji, w zabiegach hydroterapii oraz w atrakcyjnej formie aqua fitnessu.

Regularna aktywność fizyczna pomaga opóźnić procesy starzenia, zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób, a ludziom cierpiącym na przewlekłe schorzenia pomaga zwalczać ból, zwiększyć sprawność ruchową, a także wzmocnić odporność. Jednak w przypadku osób starszych czy schorowanych, a także tych, którzy z aktywnością fizyczną dotychczas byli na bakier, trening wysiłkowy niesie za sobą spore ryzyko przeciążenia czy kontuzji. Bardzo bezpieczną, a jednocześnie skuteczną formą ruchu są w ich przypadku ćwiczenia na basenie.

Aqua aerobik dla każdego

Aqua aerobic to ćwiczenia w wodzie polecane są niemal wszystkim, także osobom z nadwagą, osteoporozą, artretyzmem czy z dysfunkcją układu ruchu. Mogą z nich korzystać także osoby starsze. Ćwiczenia na basenie są bardzo bezpieczną, a jednocześnie skuteczną formą ruchu.

Dlaczego warto chodzić na basen?

Korzyści tego rodzaju gimnastyki wynikają z samego środowiska wodnego, które odciąża stawy, pozwalając jednocześnie na wykonywanie ćwiczeń w zwiększonych zakresach ruchomości. Wiele pozycji, które starsza, schorowana czy mało aktywna osoba nie jest w stanie zrobić, w wodzie staje się dużo łatwiejsze do wykonania. Jedynym obciążeniem, jakie należy znieść, jest opór wody, który wymaga zaangażowania mniejszej siły mięśni. Dzięki temu, gimnastyka na basenie minimalizuje ryzyko kontuzji czy naciągnięcia mięśni.

Nie oznacza to jednak, że trening w basenie jest mało skuteczny. Wręcz przeciwnie – pozwala wykonać ćwiczenia, których czasem nie jesteśmy w stanie wykonać na sali gimnastycznej. Większy zakres ruchu, rozluźnienie mięśni, a także dłuższy trening bez poczucia zmęczenia (co jest szczególnie istotne dla osób z nadwagą czy otyłych) przynosi mnóstwo korzyści dla zdrowia.

aqua aerobik ćwiczenia
aqua aerobik efekty
aqua aerobik zalety
aqua aerobik na basenie

Jakie zalety ma aqua aerobik? Efekty po treningu w wodzie

Aqua aerobik::

  • wzmocnia mięśnie całego ciała,
  • poprawia wydolność i wytrzymałość organizmu,
  • wysmukla sylwetkę,
  • ujędrnia ciało,
  • redukuje cellulit,
  • zwiększa sprawność i ruchomość stawów,
  • pomaga zgubić zbędne kilogramy,
  • odpręża, odstresowuje i regeneruje układ nerwowy,
  • poprawia samopoczucie,
  • łagodzi dolegliwości bólowe.

Basen solankowy

W Uzdrowisku Kamień Pomorski zajęcia z aqua aerobicu odbywają się w basenie solankowym. Do wszystkich zalet wodnych ćwiczeń należy więc dodać walory kąpieli w zdrowotnej solance. Kąpiel solankowa nie tylko działa relaksująco, ale także posiada właściwości lecznicze i kosmetyczne.

basen solankowy
jacuzzi
sauna

Efekt regeneracji po aqua aerobicu można spotęgować, korzystając z atrakcyjnych urozmaiceń strefy basenowej w Uzdrowisku Kamień Pomorski. Do dyspozycji pacjentów i kuracjuszy dostępne są urządzenia z zakresu hydroterapii: fale przeciwprądu, wodne kaskady do masażu karku (szeroka i wąska), gejzer powietrzno-wodny, jacuzzi oraz sauna.

Zobacz także:

Metoda PNF – na czym polega i kiedy warto stosować ćwiczenia PNF

Metoda PNF wchodzi w skład programu rehabilitacji m.in. po urazach układu ruchu, w zaburzeniach w obrębie układu kostno–mięśniowego, neurologicznych, po udarze mózgu. To kompleksowa terapia, która charakteryzuje się holistycznym podejściem do pacjenta i zgodnie z założeniami, ma być prowadzona bezboleśnie.

Polisomnografia – wskazania do badania snu

Chrapanie, bezdech senny, bezsenność czy trudności z wybudzaniem się – zaburzenia snu są powszechne i należą do najczęstszych problemów zdrowotnych osób dorosłych w XXI wieku. Jeśli problemy ze snem utrzymują się dłużej niż 2-3 tygodnie i zaczynają negatywnie wpływać na nasze funkcjonowanie, warto wykonać wykonać badanie snu, czyli polisomnografię.

Hydroterapia – na co pomaga i jakie zabiegi wybrać?

Kąpiel perełkowa, masaże wirowe kończyn, hydromasaże w wannie czy też zabiegi kinezyterapii w wodzie zalecane są w rehabilitacji po urazie rdzenia kręgowego i innych schorzeń ruchu, rehabilitacji po udarze mózgu, fizjoterapii ogólnousprawniającej, a także dla wszystkich, poszukujących relaksu.

Skip to content
wsparcie UE"Utworzenie Instytutu Badawczego Innowacyjnych Metod Rehabilitacji Pacjentów po Urazach Rdzenia Kręgowego."
Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w Ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
PFR
Spółka „Uzdrowisko Kamień Pomorski” uzyskała subwencję finansową w ramach programu rządowego:
„Tarcza Finansowa 2.0 PFR dla dużych firm", udzieloną  przez PFR SA.