Polisomnografia – jak wygląda badanie polisomnograficzne?
Polisomnografia rejestruje sen i aby była wiarygodna, nie powinna trwać krócej niż 6 godzin, zatem pacjent powinien zgłosić się do placówki medycznej na noc. Po przygotowaniu, pacjent zostaje podłączony do aparatury. Elektrody umieszczane są:
- na głowie, badając bioelektryczne czynności mózgu: elektroencefalografia (EEG)
- na klatce piersiowej, rejerstukąc czynności serca: elektrokardiografia (EKG)
- na kończynach dolnych i podbródku, monitorując pracę mięśni i nerwów: elektromiografia (EMG)
- w pobliżu oczu, badając ruchy gałek ocznych: elektrookulografia (EOG)
Ponadto w okolicy ust montowany jest czujnik temperatury i przepływu powietrza oraz mikrofon, dzięki któremu słyszalne będą odgłosy wydawane podczas snu, np. chrapanie. Dodatkowo na kostki zakładany jest aktimetr, czyli czujnik ruchu, na palec u ręki – pulsoksymetr, a na klatce piersiowej i brzuchu umieszcza się pasy oddechowe, rejestrujące ruchy tułowia.
Cały proces rejestruje znajdująca się w pokoju kamera, która wysyła dane do komputera. Monitoruje je stale siedząca w sąsiednim pomieszczeniu osoba, która w razie konieczności poprawia położenie elektrod czy dodatkowej aparatury.
Jakie są wskazania do polisomnografii?
Najczęściej polisomnografia zalecana jest w celu potwierdzenia czy wykluczenia obturacyjnego bezdechu sennego, czyli momentów w trakcie snu, w których pacjent przestaje oddychać, co powoduje niedotlenieniem organizmu. Bezdech senny może być także wynikiem powikłań po udarze mózgu czy niewydolności serca – mówimy wtedy o centralnym bezdechu sennym.
Ale badanie polisomnograficzne zleca się też w przypadku innych zaburzeń snu, takich jak:
- chrapanie
- bezsenność
- „niespokojny sen” czy wybudzanie się w ciągu nocy
- niewysypianie się, mimo przesypiania kilku godzin i zachowania higieny snu
- trudności z zasypianiem czy ponownym zaśnięciem po wybudzeniu
- trudności z porannym wybudzeniem
- poranne bóle głowy, poczucie zmęczenia po nocy
Wykonanie badania zaleca się także osobom z przerostem migdałków, w celu potwierdzenia konieczności ich usunięcia oraz osobom cierpiącym na padaczkę.
Jak się przygotować do polisomnografii?
Badanie snu odbywać się powinno zgodnie z trybem życia pacjenta, dlatego najczęściej przeprowadzane jest w nocy. Pacjent powinien zgłosić się odpowiednio wcześniej, by wypełnić ankiety dotyczące snu, a lekarz mógł przeprowadzić szczegółowy wywiad, np. dotyczący przyjmowanych leków.
Warto przynieść ze sobą domową odzież do spania: wygodną piżamę, najlepiej z górą zapinaną na guziki, co ułatwi mocowanie aparatury na tułowiu i klatce piersiowej.
Wskazana jest większa niż zazwyczaj aktywność fizyczna, np. dłuższy spacer czy pływanie w basenie, co może ułatwić zaśnięcie w nowym miejscu. Ponadto przed wieczornym rozpoczęciem badania pacjent nie powinien w ciągu dnia:
- pić kawy i mocnej herbaty
- pić alkoholu oraz napojów energetycznych
- przyjmować środki ziołowe czy nasenne
- spożywać obfitych czy ciężkostrawnych posiłków
Warto wiedzieć! Nie ma żadnych przeciwskazań do wykonania polisomnografii. Jest to badanie całkowicie bezpieczne i nieiwazyjne, tym bardziej warto udać się do wyspecjalizowanego ośrodka, takiego jak np. Uzdrowisko Kamień Pomorski, by rozpoznać i rozpocząć leczenie zaburzeń snu.