Polisomnografia – wskazania do badania snu

Chrapanie, bezdech senny, bezsenność czy trudności z wybudzaniem się – zaburzenia snu są powszechne i należą do najczęstszych problemów zdrowotnych osób dorosłych w XXI wieku. Brak diagnozy i opartego na niej planu leczenia może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia, a nawet zagrażać życiu. Jeśli problemy ze snem utrzymują się dłużej niż 2-3 tygodnie i zaczynają negatywnie wpływać na nasze funkcjonowanie, warto wykonać wykonać badanie snu, czyli polisomnografię.

Badanie snu, czyli co to jest polisomnografia?

Polisomnografia to badanie, podczas którego rejestrowane są za pomocą czujników procesy, jakie zachodzą w organizmie podczas snu. Oceniane są:

 • poszczególne stadia snu
 • poziom tlenu we krwi
 • czynności serca
 • liczba przebudzeń
 • ruchy oddechowe klatki piersiowej i brzucha
 • pozycja ciała i ruchy kończyn
 • chrapanie
Polisomnografia

Badanie polisomnograficzne stosuje się w celu zapisu zmieniających się parametrów organizmu ludzkiego w czasie snu.

Aby badanie polisomnograficzne było wiarygodne, nie powinno trwać krócej niż 6 godzin.

Polisomnografia – jak wygląda badanie polisomnograficzne?

Polisomnografia rejestruje sen i aby była wiarygodna, nie powinna trwać krócej niż 6 godzin, zatem pacjent powinien zgłosić się do placówki medycznej na noc. Po przygotowaniu, pacjent zostaje podłączony do aparatury. Elektrody umieszczane są:

 • na głowie, badając bioelektryczne czynności mózgu: elektroencefalografia (EEG)
 • na klatce piersiowej, rejerstukąc czynności serca: elektrokardiografia (EKG)
 • na kończynach dolnych i podbródku, monitorując pracę mięśni i nerwów: elektromiografia (EMG)
 • w pobliżu oczu, badając ruchy gałek ocznych: elektrookulografia (EOG)

Ponadto w okolicy ust montowany jest czujnik temperatury i przepływu powietrza oraz mikrofon, dzięki któremu słyszalne będą odgłosy wydawane podczas snu, np. chrapanie. Dodatkowo na kostki zakładany jest aktimetr, czyli czujnik ruchu, na palec u ręki – pulsoksymetr, a na klatce piersiowej i brzuchu umieszcza się pasy oddechowe, rejestrujące ruchy tułowia.

Cały proces rejestruje znajdująca się w pokoju kamera, która wysyła dane do komputera. Monitoruje je stale siedząca w sąsiednim pomieszczeniu osoba, która w razie konieczności poprawia położenie elektrod czy dodatkowej aparatury.

Jakie są wskazania do polisomnografii?

Najczęściej polisomnografia zalecana jest w celu potwierdzenia czy wykluczenia obturacyjnego bezdechu sennego, czyli momentów w trakcie snu, w których pacjent przestaje oddychać, co powoduje niedotlenieniem organizmu. Bezdech senny może być także wynikiem powikłań po udarze mózgu czy niewydolności serca – mówimy wtedy o centralnym bezdechu sennym.

Ale badanie polisomnograficzne zleca się też w przypadku innych zaburzeń snu, takich jak:

 • chrapanie
 • bezsenność
 • „niespokojny sen” czy wybudzanie się w ciągu nocy
 • niewysypianie się, mimo przesypiania kilku godzin i zachowania higieny snu
 • trudności z zasypianiem czy ponownym zaśnięciem po wybudzeniu
 • trudności z porannym wybudzeniem
 • poranne bóle głowy, poczucie zmęczenia po nocy

Wykonanie badania zaleca się także osobom z przerostem migdałków, w celu potwierdzenia konieczności ich usunięcia oraz osobom cierpiącym na padaczkę.

Jak się przygotować do polisomnografii?

Badanie snu odbywać się powinno zgodnie z trybem życia pacjenta, dlatego najczęściej przeprowadzane jest w nocy. Pacjent powinien zgłosić się odpowiednio wcześniej, by wypełnić ankiety dotyczące snu, a lekarz mógł przeprowadzić szczegółowy wywiad, np. dotyczący przyjmowanych leków.

Warto przynieść ze sobą domową odzież do spania: wygodną piżamę, najlepiej z górą zapinaną na guziki, co ułatwi mocowanie aparatury na tułowiu i klatce piersiowej.

Wskazana jest większa niż zazwyczaj aktywność fizyczna, np. dłuższy spacer czy pływanie w basenie, co może ułatwić zaśnięcie w nowym miejscu. Ponadto przed wieczornym rozpoczęciem badania pacjent nie powinien w ciągu dnia:

 • pić kawy i mocnej herbaty
 • pić alkoholu oraz napojów energetycznych
 • przyjmować środki ziołowe czy nasenne
 • spożywać obfitych czy ciężkostrawnych posiłków

Badanie polisomnograficzne cena

Warto wiedzieć! Nie ma żadnych przeciwskazań do wykonania polisomnografii. Jest to badanie całkowicie bezpieczne i nieiwazyjne, tym bardziej warto udać się do wyspecjalizowanego ośrodka, takiego jak np. Uzdrowisko Kamień Pomorski, by rozpoznać i rozpocząć leczenie zaburzeń snu.

Zobacz także:

Jakie badania dla osób 50+?

Już podstawowe badania pozwalają wykryć wcześnie wiele poważnych chorób i nie dopuścić do ich rozwoju. Monitorowanie stanu zdrowia sprawia pomaga także zastanowić się nad tymi elementami stylu życia, które można i warto zmienić.

Na czym polega rehabilitacja po udarze mózgu?

Rehabilitacja jest nieodłącznym procesem zdrowienia po udarze mózgu, z uwagi na powstałe ograniczenia funkcjonalne. Udary prowadzą bowiem zazwyczaj do trwałych uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego, przekładających się następnie na specyficzne objawy.

Hydroterapia – na co pomaga i jakie zabiegi wybrać?

Kąpiel perełkowa, masaże wirowe kończyn, hydromasaże w wannie czy też zabiegi kinezyterapii w wodzie zalecane są w rehabilitacji po urazie rdzenia kręgowego i innych schorzeń ruchu, rehabilitacji po udarze mózgu, fizjoterapii ogólnousprawniającej, a także dla wszystkich, poszukujących relaksu.

Skip to content
wsparcie UE"Utworzenie Instytutu Badawczego Innowacyjnych Metod Rehabilitacji Pacjentów po Urazach Rdzenia Kręgowego."
Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w Ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
PFR
Spółka „Uzdrowisko Kamień Pomorski” uzyskała subwencję finansową w ramach programu rządowego:
„Tarcza Finansowa 2.0 PFR dla dużych firm", udzieloną  przez PFR SA.