W 2022 roku Uzdrowisko Kamień Pomorski zakończyło projekt badawczy współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, którego celem było opracowanie standardów postępowania diagnostycznego i rehabilitacyjnego z zastosowaniem najnowszej technologii robotycznej u pacjentów po urazie rdzenia kręgowego.
Obecnie Uzdrowisko Kamień Pomorski rozpoczyna nowy projekt badawczy, nt.: „Ocena skuteczności metokarbamolu w leczeniu spastyczności u osób z urazem rdzenia kręgowego”. Zespół Badawczy Uzdrowiska zaprasza pacjentów po przebytym urazie rdzenia kręgowego, którzy zmagają się ze spastyką mięśni do udziału w tym projekcie.
Do kogo skierowany jest projekt badawczy?
Do badania kwalifikowani będą pacjenci po urazie rdzenia kręgowego, którzy zechcą uczestniczyć w programie rehabilitacji z użyciem robotów, a u których wzmożone napięcie mięśni utrudnia lub uniemożliwia taką rehabilitację. Udział w badaniu jest szczególnie dedykowany osobom, u których dotychczas nie stosowano leczenia spastyki lub leczenie spastyki metodami alternatywnymi nie przyniosło oczekiwanego efektu.
Spastyczność u pacjentów po urazie rdzenia kręgowego
Spastyka, czyli ciągły skurcz mięśni występuje u wielu pacjentów po urazie rdzenia kręgowego i utrudnia lub uniemożliwia rehabilitację. Zastosowanie skutecznej terapii obniżającej napięcie mięśni spastycznych pozwoli uzyskać lepsze efekty rehabilitacji.
Metokarbamol w leczeniu spastyczności po urazie rdzenia kręgowego
Celem badania jest sprawdzenie skuteczności metokarbamolu, leku z grupy miorelaksantów, w leczeniu spastyczności po urazie rdzenia kręgowego.
Metokarbamol jest lekiem od dawna znanym i stosowanym w innych jednostkach chorobowych. Spodziewany efekt terapeutyczny metokarbamolu u osób z urazem rdzenia kręgowego to zmniejszenie lub zniesienie napięcia mięśni spastycznych, przy jednoczesnym uniknięciu wpływania na ośrodkowy układ nerwowy i osłabienia mięśni zdrowych, jakie obserwujemy podczas terapii powszechnie stosowanymi miorelaksantami.