Kosmetyki uzdrowiskowe, czyli co warto przywieźć z podróży po Polsce

produkty uzdrowiskowe

Regionalne ozdoby, lokalne przysmaki, magnesy czy kubki - pamiątki z podróży sprawiają, że wspomnienia z letnich wojaży pozostają z nami na dłużej. A kosmetyki? Czy są dobrym pomysłem na suwenir z wyjazdu? Niektóre tak, bo dzięki nim możemy docenić polskie, regionalne bogactwa naturalne, które mają doskonałe właściwości pielęgnujące.

Zwiedzając Polskę nietrudno trafić na miejscowość uzdrowiskową - w naszym kraju znajduje się aż 45 uzdrowisk, do których zjeżdżają liczni kuracjusze na zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne. Ale uzdrowisko to też doskonałe miejsce na wypoczynek. Miejscowości uzdrowiskowe o każdej porze roku oferują atrakcje dla całej rodziny, takie jak kompleksy wodne, zjawiskowe trasy turystyczne czy relaksujące zabiegi odnowy biologicznej.

Warto wiedzieć, że aby otrzymać status uzdrowiskowy, miejscowość musi nie tylko zapewniać infrastrukturę, niezbędną do kuracji, ale przede wszystkim posiadać klimat o prozdrowotnych właściwościach, walory krajobrazowe oraz złoża naturalnych surowców leczniczych.

Zabiegi przyrodolecznicze, oparte na naturalnych surowcach, charakterystycznych dla danej miejscowości uzdrowiskowej, cieszą się dużym powodzeniem wśród kuracjuszy. Dzięki temu, że wiele firm uzdrowiskowych ma w ofercie własne produkty bazujące na wodach leczniczych, wodach termalnych czy borowinach, kuracje zdrojowe można przeprowadzić też we własnym domu.

Podpowiadamy, jakie produkty uzdrowiskowe warto przywieźć z polskich kurortów.

Borowina i solanka z Kamienia Pomorskiego
- na ból i gładką skórę

Surowcem naturalnym, którym szczyci się Uzdrowisko Kamień Pomorski jest borowina. Ten naturalny torf zawiera mnóstwo różnych związków, zarówno organicznych, jak i nieorganicznych, m.in.: bituminy, wosk, żywicę, tłuszcze, celulozę, kwasy huminowe, humusowe, aminokwasy, ligniny i substancje biologiczne czynne (o działaniu hormonalnym, enzymatycznym, antybiotykowym).

Kamieńska borowina ma potwierdzone właściwości lecznicze, a także czystość mikrobiologiczną. Z powodzeniem wykorzystywana jest w uzdrowiskowych zabiegach przyrodoleczniczych: kąpielach oraz okładach, a także zabiegach z zakresu elektrolecznictwa. Dzięki praktycznemu opakowaniu z pięcioma woreczkami borowiny uzdrowiskowej, oferowanemu przez Uzdrowisko Kamień Pomorski SA, zabiegi borowinowe możemy przeprowadzić we własnym domu.


Okłady borowinowe pomagają w walce z cellulitem i modelują sylwetkę. Właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne oraz ściągające borowiny zwalczają zmiany skórne, a działanie adsorpcyjnie w stosunku do skóry i tkanki podskórnej – pod wpływem ciepła organizm wydala zbędne produkty przemiany materii, które borowina przechwytuje i zatrzymuje – prowadzi do oczyszczenia skóry i jej regeneracji.

Przede wszystkim jednak warto pamiętać, że borowina to naturalny lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. W warunkach domowych może być stosowana w wielu dolegliwościach, przynosząc ulgę w bólu, działając przeciwzapalnie i oczyszczająco. Okłady z borowiny stosować można w chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa i stawów, przykurczach stawów, chorobach reumatycznych mięśni. Ma pozytywne działanie przy obrzękach spowodowanych stłuczeniami czy złamaniami.

Kolejnym bogactwem naturalnym Kamienia Pomorskiego jest solanka. Źródłem zaopatrzenia Uzdrowiska Kamień Pomorski SA w solankowe wody lecznicze jest otwór Edward III o głębokości 400 m znajdujący się w obrębie obszaru górniczego Kamień Pomorski. Ujęto nim wody znajdujące się pod ciśnieniem artezyjskim, o mineralizacji rzędu 34 g/dm3 i typie chlorkowo-sodowo-jodkowym. Wody wykorzystuje się tu do kąpieli wannowych i inhalacji, zasilają też rehabilitacyjny basen solankowy.

Dzięki ofercie Uzdrowiska Kamień Pomorski, mającej na celu przedłużenie terapii uzdrowiskowej w domu, kąpiel solankowa możliwa jest także we własnej łazience. Solanka Kamieńska polecana jest dla osób z problemami skórnymi. Warto ją stosować przy zapotrzebowaniu na zwiększone nawilżenie i ukrwienie skóry. Minerały zawarte w solance oczyszczają i regenerują skórę. Pobudzając przemianę materii, są także skuteczne w walce z cellulitem i obrzękami.

Kąpiel w solance relaksuje i łagodzi napięcia psychiczne, jest więc doskonałym rozwiązaniem do domowego spa.

Solanka z Konstancina-Jeziorny - inhalacje i kąpiele w domu

Z kąpieli solankowych skorzystać można również w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornie. Znajdują się złoża leczniczej solanki, która zapewnia jedynemu miastu w województwie mazowieckim status uzdrowiska. Uzdrowisko Konstancin-Zdrój SA solankę wykorzystuje do zasilania tężni zewnętrznej oraz basenu solankowego, znajdującego się w jednym z obiektów. Pacjentom i kuracjuszom zalecane są inhalacje oraz zabiegi z zakresu balneoterapii. Pomagają one cierpiącym na choroby stawów, reumatyzm, bóle kręgosłupa, nerwobóle, otyłość czy cukrzycę.

W Uzdrowisku Konstancin możemy kupić butelkowaną Solankę Konstancińską. To woda lecznicza mineralna o 7,5% stężeniu solanki, pobierana z otworu o głębokości 1750 m o potwierdzonych właściwościach leczniczych. Możemy stosować ją do domowych kąpieli solankowych leczniczych (ok. 5 litrów solanki na wannę - w ofercie są specjalne opakowania 5 litrowe) oraz do kąpieli solankowych relaksacyjnych i upiększających (wystarczy 1 l solanki).


Sól z Iwonicza-Zdroju - uzdrowiskowe zabiegi we własnej wannie

Iwonicz-Zdrój to najstarsze i najpiękniejsze uzdrowisko na Podkarpaciu. Kontynuuje się tu ponad 440 letnią tradycję lecznictwa opartego na wodach mineralnych. Iwonickie wody, przepływając przez warstwy Ziemi, pobierają z nich makroelementy (wapń, magnez, sód, potas, wodorowęglany, siarczany, fosforany) i mikroelementy (żelazo, cynk, stront, lit, fluor, jod, mangan) oraz składniki niezdysocjowane (kwas metakrzemowy i metaborowy).

Unikatowe właściwości iwonickich wód znajdują zastosowanie w kuracjach zdrojowych. Pacjentom zaleca się tu kuracje pitne wodami leczniczymi, zabiegi balneologiczne oraz inhalacje. Wody służą również do warzenia wykorzystywanej do okładów i kąpieli zdrowotnych soli.

Uzdrowisko Iwonicz SA stosowaną w zabiegach Iwonicką Sól Jodobromową oferuje także w poręcznym opakowaniu, dzięki czemu może być stosowana do kąpieli we własnym domu. Po ciężkim dniu, kąpiel z solą iwonicką łagodzi zmęczenie i dolegliwości, związane z bólem mięśni czy stawów.

Ma właściwości także przeciwzapalne i odkażające, dlatego wspomaga leczenie chorób skóry, nie podrażnia jej i nie uczula. Iwonicka sól detoksykuje i wygładza skórę, dając jej naturalny, zdrowy i pełen blasku wygląd.


Biała glinka w Nałęczowie - śródziemnomorska kuracja w polskim spa

Niesamowity, samoczynnie obniżający ciśnienie tętnicze krwi mikroklimat, wytworzony przez gleby lessowe, przepływające rzeki, sieć wąwozów i bogatą szatę roślinną, a także wody lecznicze żelaziste uczyniły z Nałęczowa jedną z najbardziej rozpoznawalnych baz zabiegowych w Polsce.

Tutejsze warunki przyrodnicze sprawiają, że do nałęczowskiego kurortu przyjeżdzają kuracjusze nie tylko na zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne, ale także ci, poszukujący odnowy biologicznej i zabiegów spa. To dla nich Uzdrowisko Nałęczów SA przygotowało ofertę gabinetów kosmetycznych oraz wyjątkowy kompleks wodny, w którym znajduje się jedyny w Polsce basen białej glinki, sprowadzanej specjalnie na potrzeby zabiegów z Grecji.

Kąpiel w białej glince dobrze detoksykuje skórę, polecana jest więc osobom z cerą problematyczną, przetłuszczającą się, ze skłonnością do rogowacenia i wyprysków. Ale biała glinka, jako najdelikatniejszy z kaolinów, sprawdza się także w pielęgnacji cery dojrzałej, suchej, zmęczonej, ale także wiotkiej i cienkiej.

Jako utrwalenie kąpieli w basenie białej glinki, Uzdrowisko Nałęczów poleca maskę do twarzy i ciała, opartą właśnie na porcelanowej glince. Przeznaczona do każdego rodzaju skóry, koi ją i odświeża, wzbogacając o łatwo przyswajalne makro i mikroelementy.

Regionalne bogactwa natury

Dzięki popularnym markom dermokosmetycznym, o właściwościach francuskich wód termalnych wie prawie każda Polka. Wakacje to dobry moment, by docenić nasze polskie, regionalne bogactwa naturalne i poznać ich unikatowe właściwości w domowej pielęgnacji skóry.

Niepozorne, niewidoczne na drogeryjnych półkach polskie kosmetyki uzdrowiskowe skrywają w swoim składzie naturalne bogactwo uzdrowiskowych miejscowości. To nie tylko atrakcyjny suwenir z wakacyjnej podróży. Powstałe z inspiracji kuracjami zdrojowymi, umożliwiają kontynuowanie ich we własnym domu. Z pewnością docenią je zwolennicy wielofunkcyjnej pielęgnacji, w której codzienne rytuały nie oznaczają tylko upiększania, ale także troskę o dobre samopoczucie.

Skip to content
wsparcie UE"Utworzenie Instytutu Badawczego Innowacyjnych Metod Rehabilitacji Pacjentów po Urazach Rdzenia Kręgowego."
Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w Ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
PFR
Spółka „Uzdrowisko Kamień Pomorski” uzyskała subwencję finansową w ramach programu rządowego:
„Tarcza Finansowa 2.0 PFR dla dużych firm", udzieloną  przez PFR SA.