Rehabilitacja ozdrowieńców po COVID-19 – jak to wygląda

rehabilitacja po covid-19

Na objawy „zespołu pocovidowego” skarży się coraz większa liczba pacjentów, zarówno tych, po ciężkim przebyciu choroby, wymagającym hospitalizacji, jak i tych, którzy przeszli ją bezobjawowo. Rehabilitacja po COVID-19 ma na celu zniwelowanie pochorobowych następstw, przebiegających pod postacią zmniejszonej wydolności oddechowej oraz ogólnego osłabienia organizmu.

O następstwach choroby COVID-19 wiadomo już coraz więcej. Najczęściej powtarzającymi się objawami są zaburzenia w oddychaniu, duszności i ogólne osłabienie organizmu. Ale to tylko część niepokojących zmian, jakie zauważają u siebie osoby, które przeszły chorobę.

Objawy „zespołu pocovidowego”

Powtarzające się najczęściej skutki przebycia choroby COVID-19 dotyczą zaburzeń w oddychaniu i zmniejszonej wydolności oddechowej. Brak tchu i duszności utrudniają wykonywanie najprostszych, codziennych czynności, przyczyniają się do długotrwałego uczucia zmęczenia. Pacjenci ponadto skarżą się na ból mięśni i stawów, ból głowy. Zauważają także zaburzenia koordynacji ruchowej i trudności z utrzymaniem równowagi.

Powikłania po COVID-19 pokazują również, że choroba wpływa nie tylko na układ oddechowy czy krążeniowy, ale także układ nerwowy, co objawia się problemami z koncentracją, pamięcią, prawidłowym wysławianiem się czy logicznym myśleniem. To powoduje zaś frustrację i niepokój, który pogłębia i tak nadszarpnięte chorobą złe samopoczucie psychiczne. Lęk i apatia, zniechęcenie i brak motywacji do działania wpływa na codzienne funkcjonowanie, zarówno w sferze prywatnej, domowej, jak i zawodowej.

Rehabilitacja dla ozdrowieńców w Uzdrowisku Kamień Pomorski

Turnusy rehabilitacyjne pacjentów, którzy przeszli COVID-19, trwają w Uzdrowisku Kamień Pomorski 14 dni z możliwością przedłużenia pobytu, w zależności od potrzeb zdrowotnych pacjentów. Zakwaterowanie w nowoczesnym obiekcie Mieszko II zapewnia im komfortowy nocleg z wyżywieniem oraz całodobową opiekę pielęgniarsko – lekarską (dyżur pielęgniarsko-lekarski).

Czy na rehabilitację po COVID-19 potrzebne jest skierowanie?

Na rehabilitację komercyjną, prowadzoną w Uzdrowisku Kamień Pomorski nie jest potrzebne skierowanie. Warunkiem koniecznym do skorzystania z pakietu jest przebyte, udokumentowane zachorowanie na COVID-19, w okresie ostatnich 6 miesięcy. Osoby, które chorowały wcześniej niż przed upływem 6 miesięcy, są zobowiązane do wykonania przed przyjazdem do placówki testu PCR w kierunku SARS CoV-2.

Na czym polega rehabilitacja po COVID-19 w Uzdrowisku?

  • Diagnostyka

Nasz program rehabilitacyjny skierowany jest zarówno do pacjentów po pobycie w szpitalu, jak i tych, którzy nie byli hospitalizowani.

Turnus rehabilitacyjny rozpoczyna diagnostyka stanu zdrowia, pomagająca wykryć nie tylko symptomy zespołu pocovidowego, ale także choroby współtowarzyszące. Pacjenci kierowani są na badania kardiologiczne (ekg, echo serca, test wysiłkowy) oraz wstępną konsultację lekarską.

  • Zabiegi lecznicze

Po badaniach diagnostycznych i konsultacji lekarskiej możliwe jest ustalenie programu rehabilitacji, opartego na indywidualnie dobranych zabiegach. Zabiegi lecznicze maja na celu poprawę sprawności oddechowej i krążeniowej oraz ogólnej sprawności fizycznej pacjenta.

W rehabilitacji po COVID-19 zalecane są ćwiczenia oddechowe, których zadaniem jest zwiększenie pojemności życiowej płuc, siły mięśni oddechowych oraz ruchomości klatki piersiowej. Na poprawę wydolności oddechowej wpływ mają również inhalacje. W Uzdrowisku Kamień Pomorski inhalacje prowadzone są m.in w grocie solnej, posiadającej wyjątkowy mikroklimat, który ma dobroczynny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Inhalacje oddechowe przywracają prawidłową czynność śluzówki, poprawiając funkcjonowanie górnych i dolnych dróg oddechowych.

W czasie rehabilitacji pacjentom zaleca się również zabiegi z zakresu kinezyterapii, które mają za zadanie poprawić ogólną sprawność fizyczną, wzmocnić siłę mięśni oraz poprawić tolerancję wysiłkową.

Część programu rehabilitacji dla ozdrowieńców po przebyciu choroby COVID-19 jest realizowana nad morzem w ramach sesji wyjazdowych. Pod nadzorem fizjoterapeuty pacjentom zaleca się ćwiczenia i spacery na świeżym powietrzu, bogatym w prozdrowotny jod. Unikatowy mikroklimat panujący nad morzem potęguje regeneracyjne działanie zabiegów i pomaga odzyskać energię oraz uporać się z apatią i zniechęceniem, które dotyka wielu pacjentów po COVID-19.

  • Wsparcie psychologiczne

Rehabilitacja po COVID-19 prowadzona w Uzdrowisku Kamień Pomorski może być dodatkowo wzbogacona o sesje konsultacyjne z psychologiem. Wsparcie zdrowia psychicznego może okazać się niezbędnym elementem terapii nie tylko ozdrowieńców po hospitalizacji, którzy muszą odzyskać równowagę psychiczną po pobycie w szpitalu. Istotne jest również dla pacjentów, którzy chorobę przeszli skąpo- bądź bezobjawowo, ale poczucie niepewności, lęk o zdrowie swoje i najbliższych czy konieczność długotrwałego przebywania w domu i inne ograniczenia codziennych aktywności pozostawiły znaczne obciążenia psychiczne.

Uzdrowisko Kamień Pomorski

Uzdrowisko Kamień Pomorski szczyci się ponad 60-letnią tradycją w lecznictwie uzdrowiskowym. Jest wyspecjalizowanym podmiotem leczniczym w zakresie rehabilitacji schorzeń narządu ruchu, układu krążenia i urazów rdzenia kręgowego. Wysoki poziom lecznictwa zapewnia specjalistyczna kadra medyczna lekarzy, fizjoterapeutów i pielęgniarek oraz nowoczesna baza zabiegowa z największym w okolicy basenem solankowym.

wsparcie UE"Utworzenie Instytutu Badawczego Innowacyjnych Metod Rehabilitacji Pacjentów po Urazach Rdzenia Kręgowego."
Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w Ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
PFR
Spółka „Uzdrowisko Kamień Pomorski” uzyskała subwencję finansową w ramach programu rządowego:
„Tarcza Finansowa 2.0 PFR dla dużych firm", udzieloną  przez PFR SA.