
Skutkiem choroby zwyrodnieniowej stawów może być konieczność zastąpienia zniszczonego stawu endoprotezą. Rehabilitacja po operacji biodra, kolana czy innego stawu pozwala na szybki i bezpieczny powrót chorego do sprawności.
Najczęściej wykonywanym zabiegiem wszczepienia sztucznych stawów jest endoprotezoplastyka stawu biodrowego. Im starsza osoba, im więcej zdiagnozowano u niej chorób współistniejących, tym trudniejszy jest jej powrót do niezależnego funkcjonowania w życiu codziennym. Po operacji pacjent zwykle wymaga dodatkowej diagnostyki i konsultacji, a także profesjonalnej rehabilitacji, przywracającej siłę mięśniową i funkcję stawu.
Rehabilitacja po operacji
Po operacji stawu, konieczna jest odpowiednia rehabilitacja – najpierw w szpitalu, a później w domu, wykonywana pod opieką fizjoterapeuty.
Program rehabilitacyjny wdrażany jest już w dobę po operacji. Niezagojone rany pooperacyjne uniemożliwiają wykonywanie standardowych ćwiczeń, dlatego rehabilitacja przyłóżkowa polega na prostych ćwiczeniach izometrycznych i oddechowych z fizjoterapeutą, bez obciążania operowanego stawu. Następnie ćwiczenia pionizujące wykonuje się przy asekuracji fizjoterapeuty, później – balkonika i kul.
Indywidualna praca z fizjoterapeutą pomaga także w kolejnym etapie rehabilitacji, już po wypisaniu ze szpitala: nauce chodzenia z obciążaniem kończyny operowanej, zwiększaniu siły mięśni obręczy biodrowej, a zwłaszcza mięśni operowanej kończyny, a także ćwiczeniach poprawiających stabilność kręgosłupa. Dalszym celem terapii ruchowej jest doskonalenie chodu, wydolności mięśniowej i wzmocnienie ogólnej kondycji chorego.
Jak długo dochodzi się po operacji biodra do pełnej sprawności?
Każdy przypadek jest inny, ale wiek chorego i choroby współistniejące sprawiają, że po wypisie ze szpitala rehabilitacja w trybie ambulatoryjnym wsparta samodzielnymi ćwiczeniami w domu może okazać się niewystarczająca lub mogą być problemy z jej prawidłowym prowadzeniem. Dlatego rekomendowana przez lekarzy jest dodatkowa rehabilitacja po operacji wczepienia endoprotezy, z której warto skorzystać w profesjonalnym ośrodku rehabilitacyjnym.
Rehabilitacja po wszczepieniu endoprotezy
Program rehabilitacji po wszczepieniu endoprotezy stawu obejmuje profilaktykę przeciwzakrzepową oraz zapewnia zabiegi przywracające siłę mięśniową i funkcję stawu. Jego celem jest też poprawa koordynacji ruchowej i równowagi w celu zapobiegania upadkom. Wszystkie te działania pozwalają na szybki i bezpieczny powrót do pełnej sprawności.
po endoprotezie po złamaniach po udarze bólu kręgosłupa
W Uzdrowisku Kamień Pomorski program usprawniania po endoprotezoplastyce można realizować w ramach pakietu „Rehabilitacja”.
Zestaw ćwiczeń po endoprotezie stawu biodrowego
Ćwiczenia po operacji biodra oraz liczba zabiegów są indywidualnie dostosowane do stanu funkcjonalnego i wydolnościowego pacjenta. Ważne w tym okresie są ćwiczenia izometryczne mięśnia czworogłowego i mięśni pośladkowych, które przeciwdziałają zanikom mięśniowym i poprawiają przekrwienie mięśnia.
Do program włączany jest także trening chodu na bieżni, ćwiczenia równoważne i na rowerze stacjonarnym. W czasie usprawniania ważne są ćwiczenia czucia głębokiego, które wpływają na utrzymanie środka ciężkości w obrębie stawu, zapewniają stabilność stawową i koordynację ruchów.
W ośrodku rehabilitacyjnym pacjent nie tylko uczy się ergonomicznego chodu, ale także korzysta z zabiegów fizykoterapeutycznych. Polecanymi zabiegami są np. laser czy krioterapia. Zalecana może być także terapia tkanek miękkich, w tym masaże w kierunku mobilizacji blizny pooperacyjnej.
Warto pamiętać – rehabilitacja przedoperacyjna
Niezwykle istotna w szybkim powrocie do zdrowia po zabiegu endoprotezoplastyki, jest rehabilitacja przed operacją. Jej celem jest przede wszystkim poprawa ogólnej sprawności i wydolności fizycznej, wzmocnienie siły mięśni, zmniejszenie przykurczy w stawie biodrowym lub kolanowym, a także nauka prawidłowego poruszania się o kulach czy laskach łokciowych. W fazie usprawniania przedoperacyjnego odbywają się też ćwiczenia oddechowe.
Zobacz także:
Metoda PNF – na czym polega i kiedy warto stosować ćwiczenia PNF
Metoda PNF wchodzi w skład programu rehabilitacji m.in. po urazach układu ruchu, w zaburzeniach w obrębie układu kostno–mięśniowego, neurologicznych, po udarze mózgu. To kompleksowa terapia, która charakteryzuje się holistycznym podejściem do pacjenta i ma być prowadzona bezboleśnie.
Hydroterapia – na co pomaga i jakie zabiegi wybrać?
Kąpiel perełkowa, masaże wirowe kończyn, hydromasaże w wannie czy też zabiegi kinezyterapii w wodzie zalecane są w rehabilitacji po urazie rdzenia kręgowego i innych schorzeń ruchu, rehabilitacji po udarze mózgu, fizjoterapii ogólnousprawniającej, a także dla wszystkich, poszukujących relaksu.
Aqua aerobik – ćwiczenia w basenie dla każdego
Aqua aerobic to ćwiczenia w wodzie polecane są niemal wszystkim, także osobom z nadwagą, osteoporozą, artretyzmem czy z dysfunkcją układu ruchu. Mogą z nich korzystać także osoby starsze.