
Długie godziny spędzone w pozycji siedzącej przed komputerem, siedzenie w korkach w drodze do i z pracy oraz relaksowanie się przed telewizorem w domu, zakłócają naturalne ułożenie kręgosłupa i powodują jego przeciążenie. Jeśli nie zadbamy o równowagę między aktywnością a odpoczynkiem dla kręgosłupa, czyli nie będziemy robić przerw i krótkich ćwiczeń, po długim siedzeniu mogą pojawić się bóle szyi, pleców i krzyża. Będzie to pierwszy sygnał zaburzenia równowagi mięśniowej spowodowanego przyjmowaniem niewłaściwej postawy ciała.
Jak praca siedząca wpływa na kręgosłup?
Kręgosłup najlepiej funkcjonuje w ruchu. Najbardziej optymalna pozycja dla niego to taka, w której naturalne krzywizny są zachowane, a mięśnie na przemian napinają się i odpoczywają. Podczas siedzenia mięśnie pozostają w długotrwałym napięciu, co prowadzi do szybszego zmęczenia. W tej pozycji kręgosłup jest obciążony w 80 procentach. Pracują między innymi mięśnie stabilizujące kręgosłup, mięśnie barków i rąk używane do obsługi klawiatury oraz mięśnie karku, które utrzymują głowę podczas pracy przy monitorze.
Długotrwałe napięcie mięśni uciska naczynia krwionośne, co utrudnia swobodny przepływ krwi, ogranicza dostarczanie tlenu do mięśni i utrudnia usuwanie ciepła oraz produktów przemiany materii. W takich warunkach dyskomfort i zmęczenie pojawiają się szybciej niż przy dynamicznym wysiłku, co prowadzi do bólu w napiętych mięśniach. Ponadto, siedzenie i związany z tym brak aktywności fizycznej niosą ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych oraz zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę i nowotwory.

Siedzisz przy komputerze? Zrób coś dla swojego kręgosłupa!
Jeśli musimy długo siedzieć przy komputerze, nasze ciało powinno być w możliwie najbardziej naturalnej pozycji. Należy unikać asymetrycznego obciążenia, takiego jak pochylanie się w bok, skręcanie głowy lub tułowia, praca z rękami na różnych wysokościach, pochylanie głowy lub tułowia oraz zginanie nadgarstków. Ważne jest robienie krótkich przerw i wykonywanie kilku prostych ćwiczeń w ich trakcie.
Jakich błędów nie popełniać przy siedzeniu przed komputerem i jak wykonywać ćwiczenia w czasie przerw, aby nadmiernie nie obciążać kręgosłupa?
- Górna krawędź monitora powinna znajdować się na wysokości oczu, co będzie chronić szyję przed nadmiernym pochyleniem.
- Odległość monitora trzeba dopasować tak, aby nie przybliżać do niego głowy w celu odszyfrowania tekstu. Jeśli są wskazania, trzeba pamiętać o noszeniu okularów korygujących wzrok lub zaleconych do pracy przy komputerze.
- Miejscem oparcia podczas siedzenia powinna być lędźwiowa część kręgosłupa. Wysokość krzesła powinna być optymalnie dopasowana do potrzeb i swobodnego ruchu bez konieczności skrętu ciała.
- Ręce na stole powinny być w naturalnej, wygodnej pozycji. Zbyt wysoki stół będzie powodował unoszenie barków.
- Ważne są przerwy, a w międzyczasie ćwiczenia rozciągające szyjny odcinek kręgosłupa. Przykładowo kilkukrotne pochylamy głowę do przodu tak, aby utworzył się podwójny podbródek, powoli obracamy głowę w prawo i lewo, krążymy ramionami do tyłu i do przodu, wyciągamy ku górze splecione i odwrócone dłonie.
- Po pracy w pozycji siedzącej należy unikać biernego odpoczynku. Zachęcamy do aktywności fizycznej, która angażuje różne partie ciała i pomaga w rozluźnieniu mięśni. Podczas snu kręgosłup powinien odpoczywać w neutralnej pozycji (głowa nie powinna być zbyt nisko, ani zbyt wysoko).
Fizjoterapia dla osób pracujących w pozycji siedzącej
Regularne wizyty w uzdrowisku mogą być korzystne dla pracowników narażonych na ryzyko problemów mięśniowo-szkieletowych. Programy rehabilitacyjne prowadzone przez doświadczonych fizjoterapeutów mogą pomóc w poprawie kondycji fizycznej i psychicznej.
Terapia fizyczna ma na celu zmniejszenie bólu i przywrócenie prawidłowego ruchu stawów. Pacjenci uczą się także odpowiednich ćwiczeń i zasad ergonomii pracy, aby zapobiegać przyszłym urazom. Ponadto pobyt w uzdrowisku pozwala na relaks, regenerację i skorzystanie z licznych zabiegów wspomagających kręgosłup i mięśnie.
Ból kręgosłupa – pakiety pobytowe
Inwestycja w swoje zdrowie teraz przyniesie długoterminowe korzyści i pozwoli uniknąć problemów związanych z długotrwałym siedzeniem.
Pobyt w Uzdrowisku polecany jest osobom w każdym wieku. Nasz tygodniowy pakiet leczniczy to indywidualnie dobrany program, łączący profesjonalną fizjoterapię z regenerującym wypoczynkiem w uzdrowiskowym klimacie.
Aby nie dać się chorobom i odzyskać siły witalne, należy zadbać o zdrowie i kondycję. Bardzo intensywny pakiet z 25 zabiegami polecany jest osobom, które potrzebują szybkiej regeneracji całego organizmu.
Program dedykowany osobom po operacji wszczepienia endoprotezy stawu, po urazach i złamaniach, a także dla osób z zespołami przeciążeniowymi, dolegliwościami bólowymi czy zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa.
Zobacz także:
Metoda PNF – na czym polega i kiedy warto stosować ćwiczenia PNF
Metoda PNF wchodzi w skład programu rehabilitacji m.in. po urazach układu ruchu, w zaburzeniach w obrębie układu kostno–mięśniowego, neurologicznych, po udarze mózgu. To kompleksowa terapia, która charakteryzuje się holistycznym podejściem do pacjenta i ma być prowadzona bezboleśnie.
Urlop z rehabilitacją kręgosłupa. Uzdrowisko dla młodych
Ból pleców, sztywny kark, trudności z wykonywaniem prostych ruchów ręką, barkiem czy kolanem i codzienne poczucie zmęczenia. Brzmi znajomo? Coraz więcej młodych ludzi narzeka na bóle kręgosłupa, wciąż je jednak lekceważąc. Co zrobić, by poprawić swoje samopoczucie i zachować pełną sprawność?
Ból biodra dotyka coraz młodszych pacjentów
Zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego nie dotyczą już tylko osób po sześćdziesiątce. Siedzący tryb życia, brak regularnej aktywności fizycznej, a także nadwaga i otyłość sprawiają, że na problemy z biodrami skarżą się coraz młodsi pacjenci.