W Instytucie Badawczym Innowacyjnych Metod Rehabilitacji Osób po Urazach Rdzenia Kręgowego prowadzone są badania nad skutecznymi metodami rehabilitacji z wykorzystaniem robotów oraz klasycznych zabiegów, w tym także balneologicznych, a zdobyte doświadczenia od razu wykorzystywane są u pacjentów.
Celem badań i naszą misją jest opracowanie najskuteczniejszej metody przywracania sprawności pacjentów po urazie rdzenia za pomocą zaawansowanej robotyki.
W odzyskaniu sprawności pacjentom na co dzień pomaga doświadczony zespół specjalistów z zakresu rehabilitacji. Są wśród nas profesorowie uniwersytetów, konsultanci międzynarodowi, lekarze, fizjoterapeuci.
Instytut Badawczy Innowacyjnych Metod Rehabilitacji Osób po Urazach Rdzenia Kręgowego współpracuje z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.
Poznaj historie naszych Pacjentów
Innowacyjne metody rehabilitacji
To pierwsze takie miejsce w Polsce. Specjaliści chcą przy zastosowaniu robotyki i klasycznej fizykoterapii sprawdzić, czy są szanse, by chorzy stanęli kiedyś na nogi.
Cudze chwalicie, swego nie znacie
Instytut Badawczy Innowacyjnych Metod Rehabilitacji Pacjentów po urazach rdzenia kręgowego uznanym i prestiżowym ośrodkiem nie tylko w Polsce.
Otwarto pierwszy w Polsce ośrodek rehabilitacji dla osób z uszkodzonym rdzeniem kręgowym
Placówka wyposażona jest w najnowszej generacji sprzęt medyczny, w tym m.in. roboty egzoszkielety oraz lokomat.
Twardzielka
Po wielu latach poszukiwania sponsorów, Barbara Matusiak wreszcie dopięła swego: w Uzdrowisku Kamień Pomorski uczy się chodu z pomocą lokomatu.
"Ten instytut to wielka szansa... jest potrzebny nam wszystkim"
prof. dr hab. n. med. Beata Tarnacka, Kierownik Kliniki Rehabilitacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
O badaniach
Uzdrowisko Kamień Pomorski prowadzi badania naukowe nt.: „Zaawansowany program rehabilitacji pacjentów po urazie rdzenia kręgowego z wykorzystaniem robotów rehabilitacyjnych". Celem badań jest wypracowanie najlepszych schematów postępowania u pacjentów po urazie rdzenia kręgowego oraz stworzenie standardów kwalifikowania tych pacjentów do rehabilitacji z użyciem robotyki.
Prace badawcze mają trwać 3 lata i będą współfinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Zespołem naukowym kieruje prof. dr hab. n. med. Beata Tarnacka, Kierownik Kliniki Rehabilitacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
W ciągu trzech lat przewidziano zbadanie około 180 pacjentów. Do badania będą kwalifikowani chorzy w wieku od 14 do 70 roku życia, którzy doznali urazu rdzenia kręgowego , w okresie od 6 tygodni do 2 lat po urazie i mają zachowaną przynajmniej częściową funkcję kończyn górnych.
Zakwalifikowani do badania pacjenci, podczas 6 tygodniowego procesu rehabilitacji będą poddani wielodyscyplinarnym badaniom, w tym ocenie neurologicznej, rehabilitacyjnej, ortopedycznej, urologicznej, internistycznej, psychologicznej. Badania lekarskie zostaną rozszerzone o diagnostykę, np.: badanie EMG, badanie siły mięśniowej, badanie urodynamiczne, ocena zaburzeń snu.
Jak zostać uczestnikiem programu?
- KONTAKT
telefoniczny bądź mailowy - ANKIETA
Wypełnienie ankiety dotyczącej stanu zdrowia pacjenta - DOKUMENTACJA MEDYCZNA
przesłanie dokumentacji medycznej dotyczącej historii urazu oraz aktualnego stanu zdrowia pacjenta - KWALIFIKACJA LEKARSKA
badanie przypadku pacjenta oraz wydanie decyzji o rozpoczęciu badań - ROZPOCZĘCIE BADAŃ
Potwierdzenie terminu rozpoczęcia leczenia
Warunki pobytu
zakwaterowanie w Mieszko II, w komfortowych pokojach 2 osobowych, przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych
całodzienne wyżywienie (śniadania, obiady, kolacje)
kwalifikacja lekarska
dyżur lekarsko-pielęgniarski 24 h
4 zabiegi lecznicze dziennie,
edukacja: "Jak radzić sobie z niepełnosprawnością?"
edukacja prozdrowotna, promocja zdrowia i higieny
Nie kwalifikujesz się na badania?
Wciąż masz szansę na rehabilitację!
Pakiet dedykowany osobom, które w wyniku urazu mózgowo-czaszkowego, z powodu udaru, chorób neurologicznych albo dziecięcego porażenia mózgowego całkowicie lub częściowo utraciły możliwość chodu.
Osobom, które w wyniku uszkodzenia rdzenia kręgowego doznały porażenia kończyn i nie są samodzielne, skutecznie pomagają w przywracaniu sprawności specjaliści w Uzdrowisku Kamień Pomorski.
Wykonujemy zabiegi fizjoterapeutyczne dla pacjentów, którzy nie są pensjonariuszami sanatorium, a posiadają skierowanie od lekarza. Prowadzimy także rehabilitację w warunkach domowych.